„Zemsta” w adaptacji Teatru Współczesnego w Krakowie

Utworzono dnia 22.01.2018

Po raz kolejny uczniowie naszej szkoły udali się 17 stycznia na wycieczkę do Krakowa. Celem wyjazdu było obejrzenie spektaklu „Zemsta” granego przez aktorów Teatru Współczesnego. Najpierw młodzież spędziła aktywnie czas w kręgielni, rywalizując ze sobą w grze o pierwsze miejsce. Część rekreacyjna przyniosła jednym radość zwycięstwa, a drugim gorycz porażki. Ostateczny wynik nie był jednak najważniejszy, najważniejsza była doskonała zabawa.

„Zemsta” przedstawia historię sąsiadów Cześnika Raptusiewicza oraz Rejenta Milczka, którzy są różni jak ogień i woda. Ci zaciekli wrogowie, skłóceni na śmierć i życie, uwikłani są w absurdalny spór o mur graniczny. Szalony zawadiaka i skryty obłudnik, a pomiędzy nimi Papkin – śmieszny żołnierz samochwał, biedny jak mysz kościelna tchórz i hipochondryk. Nie brakuje również wątku miłosnego. Otóż bez wiedzy i wbrew woli opiekunów rozwija się płomienny romans Klary, młodej wychowanicy Cześnika i Wacława, rejentowego syna. Zaś knowania ponętnej i doświadczonej Podstoliny sprawiają, że akcja staje się jeszcze ciekawsza.

Komedia autorstwa Aleksandra Fredry w adaptacji Teatru Współczesnego zaskoczyła świeżością rozwiązań inscenizacyjnych, okazała się innowacyjną przeróbką tego dzieła. Nowe spojrzenie na tę sztukę spodobało się wszystkim uczniom, tym starszym, ale i tym młodszym. Uwspółcześniona „Zemsta” pozostanie zatem na długo w pamięci widzów.

Barbara Wójcik

„Zemsta”