Wyjazd do teatru na spektakl pt. „Tajemniczy ogród”

Utworzono dnia 25.02.2019

Uczniowie klasy V i VI szkoły podstawowej pod opieką pań: Anny Król-Kuś, Joanny Stanisławczyk i Barbary Wójcik w czwartek 21 lutego br. udali się do teatru, aby obejrzeć spektakl pt. „Tajemniczy ogród”. Sztuka jest adaptacją książki uznawanej za klasykę literatury dziecięcej autorstwa brytyjskiej powieściopisarki Frances Hodgson Burnett.

Aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie przedstawili wzruszającą i skłaniającą do refleksji opowieść o przygodach Mary Lennox, która po śmierci rodziców przybywa z Indii do Anglii, gdzie mieszka jej jedyny krewny – wuj Archibald Craven. Dziewczynka niemająca do tej pory żadnych przyjaciół, nawiązuje więź przyjaźni z gilem - ptaszkiem, który wskazuje jej klucz i furtkę do zamkniętego ogrodu, Martą - gadatliwą i zawsze mówiącą to, co myśli służącą, Dickiem - prostolinijnym chłopcem kochającym życie, przyrodę i zwierzęta, Benem - starym, niesympatycznym ogrodnikiem hodującym róże, a przede wszystkim z Colinem - chorowitym i rozkapryszonym synem wuja, często wpadającym w histerię.

Mary, Dicka i Colina połączy wspólna tajemnica – opuszczony przez dziesięć lat ogród, który starają się ponownie ożywić i który staje się miejscem ich wspólnych zabaw oraz świadkiem narodzin prawdziwej przyjaźni.

Nastrojowa muzyka, barwne kostiumy i niezwykła scenografia spektaklu przeniosły widzów do ogromnego, pustego i mrocznego domu oraz do otaczającego go zaniedbanego ogrodu, skrywającego bolesną tajemnicę.

Uczniowie klasy VI mieli okazję porównać adaptację sceniczną z tekstem literackim, gdyż powieść przeczytali wcześniej i omówili na lekcjach języka polskiego. Klasa V zaś ma teraz okazję, aby sięgnąć po tekst i się z nim zapoznać.

Wszystkich zachęcamy do lektury „Tajemniczego ogrodu”. Jest to książka uniwersalna, zawierająca ponadczasowe prawdy o człowieku i świecie, poruszająca problemy, które dotyczą zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Joanna Stanisławczyk

Więcej informacji na stronie http://www.teatr.tarnow.pl/spektakls/view/11