Wyjazd do Tarnowa na spektakl teatralny pt. „Chłopcy z Placu Broni”

Utworzono dnia 08.04.2018

Uczniowie starszych klas szkoły podstawowej udali się 27 marca 2018 r. na wycieczkę do Tarnowa. Celem wyjazdu było obejrzenie sztuki teatralnej pt. „Chłopcy z Placu Broni” przygotowanej przez aktorów Teatru Współczesnego w Krakowie. Występ miał miejsce w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej. Ponad godzinny spektakl przeniósł widzów na ulice dawnego Budapesztu, aby śledzić historię dwóch grup chłopców, a zwłaszcza bohaterskiego Ernesta Nemeczka. Kanwę akcji scenicznej interpretacji powieści Ferenca Molnára stanowi spór o tytułowy plac. Kluczowym wątkiem, zarówno literackiego pierwowzoru, jak i teatralnej adaptacji, jest postać Ernesta Nemeczka, chłopca, który w obronie własnych przekonań poświęca to, co dla niego najcenniejsze – życie.

Plac Broni staje się, za sprawą teatralnych zabiegów, mityczną krainą, w której króluje dziecięca wyobraźnia, a sama walka chłopców o skrawek przestrzeni, na rogu ulic Marii i Pawła, przeobraża się w walkę o miejsce zabaw, symbolizujące „małą ojczyznę”, ale i o wyznawane wartości – takie jak: przyjaźń, honor czy lojalność wobec przyjaciół, czy wreszcie o samych siebie. Stylowe kostiumy aktorów oraz realistyczna scenografia wzbogacona multimedialnym akcentem, ruchem, kolorem, ekspresją świateł pozwoliły widzom uruchomić wyobraźnię i przeżyć niezapomnianą przygodę.

Chyba nie ma nikogo, kto poznał książkę lub obejrzał spektakl i nie pokochał małego, jasnowłosego bohatera - Nemeczka. Tę powieść warto przeczytać, do czego zachęcam tych, którzy jeszcze tego nie uczynili.

Barbara Wójcik

Chłopcy z Placu Broni