Wyjazd do Portugalii

Utworzono dnia 22.05.2022

Nasza szkoła zrealizowała kolejny etap projektu Erasmus+ pod nazwą "Cultural Heritage Explorers And Presenters TRIPPS". W dniach 1-8 maja 2022 r. odbyło się trzecie spotkanie krajów partnerskich – tym razem w miejscowości Valenca w Portugalii. Uczestnikami wyjazdu edukacyjnego byli: uczeń klasy VIII – Bartłomiej Faliszek, uczeń klasy VII – Dawid Wójcik oraz uczennice klasy VI – Zuzanna Gabryel i Oliwia Pikusa. Opiekę pełnił nauczyciel informatyki – pan Adam Rączka oraz nauczyciel języka angielskiego – pani Joanna Stanisławczyk. Podczas pobytu w Portugalii wszyscy uczestnicy wyjazdu mieszkali w Hotelu „Lara” i każdego dnia po śniadaniu realizowali zaplanowane w projekcie zadania.

Pierwszy dzień przeznaczony był na poznanie szkoły partnerskiej, która kształci uczniów na poziomie podstawowym i ponadpodstawowym. Od wielu lat nauczyciele i uczniowie zaangażowani są w realizację projektów międzynarodowych, często kilku w trakcie jednego roku szkolnego. Plan dnia zawierał: spotkanie z dyrektorem i nauczycielami, prezentację pracowni przedmiotowych i obiektów sportowych, poczęstunek w szkolnej stołówce, wykład na temat edycji filmów w programie „Openshot”, warsztaty z języka portugalskiego, spotkanie z burmistrzem i zwiedzanie zabytkowego centrum miasta.

Drugiego dnia zorganizowano wyjazd do miejscowości Viana do Castelo nad rzeką Lima, która wpada tutaj do Oceanu Atlantyckiego. Atrakcje turystyczne miasta przybliżyły wszystkim uczestnikom wycieczki regionalny folklor i bogatą historię wybrzeża. Do najważniejszych obiektów należą: Katedra Viana do Castelo, Muzeum Strojów Ludowych, statek Navio-Hospital Gil Eannes oraz Sanktuarium Najświętszego Serca Jezusowego.

Trzeciego dnia pobytu w Portugalii podczas porannych zajęć nasza drużyna zaprezentowała sławną osobę z kraju oraz quiz w aplikacji „Kahoot!” dla chętnych uczestników spotkania. Po południu szkoła goszcząca zorganizowała przyjęcie międzykulturowe, podczas którego odbył się pokaz elementów kultury społeczności lokalnej: tradycyjnego tańca, muzyki ludowej, typowych przystawek i deserów kuchni portugalskiej.

Czwarty dzień realizacji zadań projektowych poświęcony był zwiedzaniu Porto, które jest drugim pod względem wielkości miastem w kraju. Znajdują się tutaj atrakcje turystyczne, takie jak: Most Dom Luis – dwukondygnacyjny most stalowy, Kościół Świętego Franciszka – jedna z najpiękniejszych budowli w stylu gotyckim w Porto, Stacja Kolejowa – znana z płytek zdobiących wnętrze budynku przedstawiających sceny z historii kraju, Wieża Kleryków – przy barokowym kościele z XVIII wieku, Plac Guilherme Gomes Fernandes – upamiętniający przywódcę Ochotniczych Strażaków z Porto.

Ostatni dzień przeznaczony został na zwiedzanie miejscowości Tui w Hiszpanii oraz drugą część warsztatów poświęconych programowi „Openshot”. Wszystkie zespoły z krajów partnerskich miały za zadanie montaż i edycję filmu video dokumentującego dziedzictwo kulturowe Portugalii, korzystając ze zgromadzonych przez siebie zdjęć i filmików nagranych telefonem. Wieczorem odbyło się przyjęcie pożegnalne i rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy film – zwyciężyła drużyna z Rumunii.

Podobnie jak po poprzedniej wizycie w Hiszpanii i tym razem w drodze powrotnej nie zabrakło emocjonalnych wspomnień i wyrazów zadowolenia z udziału w projekcie. Nasi uczniowie są świadomi konieczności rozwijania kompetencji w zakresie wielojęzyczności, kompetencji międzykulturowych, kompetencji cyfrowych, a przede wszystkim kompetencji społecznych. Mamy nadzieję, że zdobyte doświadczenie wzmocni motywację do uczenia się języka angielskiego jako języka urzędowego krajów Unii Europejskiej. Dziękujemy partnerom z Turcji, Rumunii, Włoch, Portugalii i Hiszpanii za ciepłe przyjęcie naszego zespołu. Najserdeczniejsze podziękowania dedykujemy szkolnemu koordynatorowi projektu – panu Arturowi Gruszce za organizację wyjazdu.

Joanna Stanisławczyk

Wyjazd do Portugalii