Wychowanie przez czytanie

Utworzono dnia 29.12.2019

W okresie od września do listopada 2019 roku nasza szkoła brała udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym „Wychowanie przez czytanie”, który adresowany był do uczniów klas 5 – 7 szkół podstawowych. W naszej placówce projekt ten realizowany był w klasie 6 oraz w klasie 7, a szkolnymi koordynatorami były panie Małgorzata Mikrut i Barbara Wójcik. Zajęcia prowadzone były w oparciu o materiały projektowe nadesłane przez Organizatora Programu Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”. Punkt wyjścia do wszystkich przeprowadzonych spotkań stanowiła lektura wybranych opowiadań z książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Każda klasa omówiła trzy wartości spośród zaproponowanych aż piętnastu. W trakcie warsztatów młodzież pracowała przede wszystkim w grupach, przygotowując plakaty, scenki dramowe, nagrania oraz krótkie filmy prezentujące omawiane wartości moralne.

Cele programu to:

• wprowadzenie uczniów w świat uniwersalnych wartości moralnych,
  • propagowanie czytelnictwa,
  • umacnianie roli literatury jako kompasu moralnego i źródła inspiracji przy podejmowaniu   życiowych decyzji.

Zachęcamy nie tylko dzieci i młodzież, ale też dorosłych do lektury książki „Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach”. Życie jest drogą, na której każdego z nas czeka niejeden zakręt. Książka ta może pomóc wielu młodym ludziom w poradzeniu sobie ze swoimi emocjami, uczuciami, dylematami, może stać się dla nich drogowskazem do realizacji marzeń. To ważna książka o ważnych sprawach na ważny wiek. I niezależnie od wieku każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Barbara Wójcik

koordynator kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”

Wychowanie przez czytanie

Utworzono dnia 29.12.2019, 13:23