W świecie zaczarowanych dźwięków

Utworzono dnia 23.10.2016

Uczniowie gimnazjum pod opieką Wychowawców oraz Pani Dyrektor udali się 14 października na koncert do Filharmonii Podkarpackiej im. Artura Malawskiego w Rzeszowie. Wyjazd zorganizował nauczyciel muzyki - pan Marek Bąk.

Celem wycieczki było wprowadzenie młodych ludzi w świat muzyki klasycznej i umożliwienie jej odbioru na żywo. Większość uczniów po raz pierwszy spotkała się z muzyką poważną w filharmonii.

Młodzi melomani wysłuchali koncertu symfonicznego pt. „Zaczarowany flet”, który składał się z dwóch części. W pierwszej z nich Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej pod dyrygenturą Massimiliano Caldi oraz z udziałem jednego z bardziej cenionych flecistów włoskich - Mario Carbotta zagrała kompozycje muzyczne Wolfganga Amadeusa Mozarta. Wysłuchano: Uwertury do opery „Czarodziejski flet”, którą napisał Mozart w zaledwie kilka dni, tuż przed jej premierą oraz Koncertu fletowego G-dur KV 313. Następnie zaprezentowane zostały utwory Georgesa Bizeta. I Symfonia C-dur ujawnia niezwykły talent tego artysty, który napisał ją, będąc 17-letnim młodzieńcem.

Wizyta w filharmonii oraz koncert muzyki klasycznej wywarły na gimnazjalistach niezapomniane wrażenia. Profesjonalna orkiestra zapewniła słuchaczom duchową ucztę, dzięki której mogli rozkoszować się pięknem nastroju każdego utworu.

Barbara Wójcik

Filharmonia