„To jest moja Matka – ta Ojczyzna”

Utworzono dnia 16.11.2018

W setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia. Uczniowie klasy piątej szkoły podstawowej i klas trzecich gimnazjum przygotowali montaż słowno-muzyczny, a zespół wokalno-instrumentalny zaprezentował pieśni patriotyczne. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzenia z okresu zaborów, a następnie odzyskanie niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Wszyscy zebrani w sali gimnastycznej w skupieniu wysłuchali wzruszających utworów literackich: „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, „Polska” Ryszarda Przymusa, „Katechizm polskiego dziecka” Władysława Bełzy. Chwytająca za serce recytacja przeplatana była tradycyjnymi i współczesnymi piosenkami patriotycznymi: „Ojczyzna” Marka Grechuty, „Biały krzyż” Krzysztofa Klenczona, „Przybyli ułani pod okienko” Feliksa Gwiżdża, „Pytasz mnie” Andrzeja Rosiewicza, „Kocham Cię, Polsko” Jacka Kaczmarskiego.

Uzupełnienie akademii stanowiły układy choreograficzne „Taniec ułanów” oraz taniec z flagą, które w oryginalny sposób przekazały treści patriotyczne.

Młodzież poprzez wiersze, pieśni i tańce przedstawiła tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania upragnionej wolności, a także oddała hołd tym, którzy poświęcili dla niej to, co mieli najcenniejsze – swoje życie.

Barwy narodowe, odśpiewany hymn, wykonane przez uczniów dekoracje i kotyliony podkreśliły rangę uroczystości. Całości akademii przyświecały słowa Jana Pawła II „To jest moja Matka – ta Ojczyzna”, które należy interpretować jako narodowy obowiązek promowania postawy miłości i poświęcenia się dla dobra Ojczyzny.

Organizatorzy:

M. Bąk

M. Mikrut

A. Rączka

J. Stanisławczyk

M. Wrzosek

„To jest moja Matka – ta Ojczyzna”

Utworzono dnia 16.11.2018, 09:48

Wszystkich: 191093