Szwajcarska przygoda

Utworzono dnia 11.01.2017

10 stycznia w naszej szkole odbyło się kolejne „Spotkanie z podróżnikiem”. Tym razem był nim pan Maciej Kras, który z grupą przyjaciół z „trzask.pl” zwiedził Szwajcarię. W czasie pokazu materiału fotograficznego uczniowie klas I-III, IV-VI oraz I-III gimnazjum przenieśli się do starożytnej Helwecji. Program wirtualnej podróży był pełen różnych atrakcji. Uczestnicy wyprawy m.in.:

• dowiedzieli się sporo ciekawostek geograficzno-przyrodniczych, społeczno-kulturalnych oraz historycznych dotyczących kraju,

• wysłuchali kilku interesujących faktów na temat demokracji szwajcarskiej,

• odwiedzili najwyższe góry Europy – Alpy i wspinali się po najwyższych szczytach,

• podziwiali ogromne lodowce Alp, w tym największy – Aletsch,

• zobaczyli, jak wygląda życie ludzi oraz zwierząt w górach,

• dowiedzieli się o hodowli psów bernardynów, które przez lata ratowały ludzi z górskich opresji,

• poznali historię największego bohatera Szwajcarów - Wilhelma Tell'a,

• zwiedzili duże ośrodki miejskie: Zurych, Genewę, Berno,

• odkryli tajniki produkcji serów – wpadli z wizytą do fabryki, gdzie odbywa się proces produkcji i dojrzewanie,

• odwiedzili fabrykę czekolady Nestle,

• zajrzeli do typowych dla Szwajcarii banków oraz sklepów z zegarkami,

• szukali zaginionej mumii,

• podróżowali tunelami kolejowymi w Alpach,

• podziwiali wodospady i piękno krajobrazu szwajcarskiego,

• dowiedzieli się, dlaczego frank jest taki drogi, i jak produkuje się scyzoryki.

A po stromych i niebezpiecznych górskich szlakach wędrowali razem z podróżnikiem w profesjonalnym ubraniu, czyli kasku na głowie i nałożonej na siebie uprzęży do wspinaczki górskiej, z karabinkiem oraz liną wspinaczkową.

Barbara Wójcik

Szwajcarska przygoda