Szlachetna Paczka 2017

Utworzono dnia 24.11.2017

W sobotę 18 listopada ruszyła kolejna edycja akcji "Szlachetna Paczka" do której w obecnym roku szkolnym przyłączyła się także Publiczna Szkoła Podstawowa w Ołpinach.

Osierocona rodzina, którą chcemy obdarować mieszka w okolicach Jasła. Poniżej umieszczamy krótki rys historyczny tej rodziny oraz listę potrzeb przygotowaną przez wolontariusza Jakuba Marchewkę, z którym mamy stały kontakt.
                Każdego kogo wzruszy historia niełatwego życia tych dzieci i oczami wyobraźni potrafi zobaczyć siebie na ich miejscu prosimy o przyłączenie się do nas. Razem możemy sprawić, że tegoroczne Święta Bożego Narodzenia będą piękniejsze zarówno dla tych, którzy zostaną obdarowani, jak i tych którzy potrafią otworzyć serce na potrzeby innych, bo każde dobro, które uczynimy dla drugiego człowieka wraca do nas ze zdwojoną siłą.
                Z góry dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i sponsorom, których zapraszamy już od najbliższego poniedziałku do budynku naszej szkoły. Akcja będzie trwała do 5 grudnia.

Koordynatorzy:
                                                                                        Stanisława Ryba,  Bernardeta Pikusa,  Barbara Wójcik, Marek Bąk

Drogi Darczyńco,

Witaj w Drużynie SZLACHETNEJ PACZKI. Twoja obecność to radość nie tylko dla rodziny, której chcesz pomóc, ale również dla nas – wolontariuszy, Zespołu Paczki, wszystkich, którzy już się w nią angażują. Razem tworzymy historię!

Od jakiegoś czasu głośno mówimy o tym, że LUBIMY LUDZI. To, że tutaj jesteś oznacza jedno – Ty też ich lubisz. Przygotowując paczkę dla konkretnej rodziny w praktyce pokazujesz, że los innych nie jest Ci obojętny. Że to ludzie, którzy mają w sobie postawę bohaterską, potencjał – a Ty chcesz wydobywać z nich to, co mają w sobie najpiękniejszego.

PODSUMOWANIE TWOJEGO WYBORU RODZINY

Rodzina o kodzie POD-2942-558403

Opis rodziny
Pan Dawid (20 l.) jest opiekunem prawnym czwórki młodszego rodzeństwa: Pauliny (17 l.), Lidki (15 l.) i Natalii (14 l.) oraz z brata Pawła (11 l.). Wraz z nimi mieszka także siostra Edyta ( 21l. ), która wychowuje samotnie dwójkę dzieci, Maksymiliana(3 l.) oraz Jagodę(2 l.) Rodzina od najmłodszych lat borykała się z licznymi problemami. Ojciec rodziny był uzależniony od alkoholu, wszystkie zarobione pieniądze przeznaczał na swój nałóg. Nie dokładał się do rachunków, jak również nie interesował się wychowaniem dzieci. Cała rodzina była na głowie mamy Pana Dawida. Kobieta starała się w ramach swoich możliwości jak najlepiej wychować swoje dzieci. 5lat temu zmarł tata rodziny, natomiast rok temu po ciężkiej chorobie zmarła mama. Od tej chwili zmieniło się wszystko. Pan Dawid musiał porzucić pracę budowlańca w delegacjach i wrócić do domu opiekować się rodzeństwem. Był to jeden z warunków by nie odebrano mu praw do opieki nad bratem i siostrami. W tej chwili Pan Dawid podejmuje prace dorywcze w swojej miejscowości. Pani Edyta została porzucona przez swojego męża i w tej chwili wychowuje samotnie dwójkę swoich dzieci. Rodzeństwo żyje w małym domu z 2 pokojami, z dziurawym dachem i z bardzo skromnym wyposażeniem. Na dochód rodziny składa się, wsparcie z programu 500+, renta po mamie Pana Dawida oraz zasiłek rodzinny. Pieniądze te wykorzystywane są na opłacanie rachunków, pomoce szkolne oraz na lekarstwa na astmę Maksymiliana. Na życie pozostaje niewielka suma. W rodzinie wszyscy sobie pomagają, każde z rodzeństwa jest za coś odpowiedzialne w domu. Rodzina mimo bardzo skromnego dobytku zachowuje olbrzymią pogodę ducha. Pani Paulina odnosi duże sukcesy grając w piłkę ręczną w pierwszej lidze. Najważniejszą pomocą dla rodziny byłby nowy piec typu koza/kubuś, gdyż stary jest już zardzewiały i nieszczelny. Znajduje się on w miejscu gdzie śpią najmłodsi domownicy, co stwarza duże niebezpieczeństwo przy możliwym ulatnianiu się czadu. Rodzina potrzebuje także ubrań na zimę. Dzieciom brakuje ciepłych kurtek na zbliżające się chłodne miesiące. Dla rodziny ważna jest również żywność, środki czystości i artykuły szkolne:

PODSUMOWANIE WYBORU RODZINY
Rodzina o kodzie POD-2942-558403

Potrzeby rodziny

-Piec Koza
Piec jest zniszczony i stary. Znajduje się on w miejscu gdzie śpią najmłodsi domownicy, co stwarza duże niebezpieczeństwo przy możliwym ulatnianiu się czadu.

-Żywność trwała:
herbata, kasza, cukier, konserwy mięsne, makaron, konserwy rybne, mąka
Produkty dla niemowląt:   soczki dla dzieci
Inne produkty żywnościowe:    mleko, kasza manna, płatki śniadaniowe

- Środki czystości
proszek do prania, płyn do mycia naczyń, mydło/żel myjący, pasta do zębów, szampon  Artykuły dziecięce:   chusteczki nawilżane, pampersy rozmiar 5

-Pomoce szkolne
bloki, kredki, plastelina, bloki techniczne

- Wyposażenie mieszkania
Koc, Ręczniki

- Odzież
Natalia - zimowa kurtka,   Rozmiar: M