Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Święto Patrona Szkoły 2016

Utworzono dnia 22.10.2016
Czcionka:

W całym życiu mieć przed oczyma to,

że mam obowiązek zostać świętym

i dążyć do tego z żelazną konsekwencją.

Te słowa ks. prał. Jana Ślęzaka były myślą przewodnią tegorocznych obchodów Święta Patrona Szkoły. Rozpoczęliśmy je uroczystą Mszą Świętą, którą koncelebrowali: nasz rodak – o. Józef Augustyn SJ oraz ksiądz proboszcz - Jerzy Janeczek. Następnie w orszaku prowadzonym przez Poczet Sztandarowy cała społeczność udała się do szkoły, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Swoją obecnością zaszczycili nas znamienici goście: Wójt Gminy Szerzyny - pan Grzegorz Gotfryd, redaktor „Notatek rekolekcyjnych alumna Jana Ślęzaka”- o. Józef Augustyn, ks. proboszcz - Jerzy Janeczek, ks. katecheta - Mirosław Rabijasz, pani Waleria Niziołek oraz Zarząd Rady Rodziców na czele z Przewodniczącą - panią Lidią Mastyj.

Pani Dyrektor podkreśliła, że tegoroczne uroczystości mają szczególny charakter, ponieważ przypadają 18 października, czyli w równą drugą rocznicę nadania imienia szkole oraz poświecenia sztandaru. Z okazji niedawno obchodzonego Dnia Edukacji Narodowej życzyła wszystkim związanym z wszechstronną edukacją młodego pokolenia wielu dalszych sukcesów w pracy, kreatywności, zapału w realizacji trudnych zadań pedagogiczno-wychowawczych oraz poczucia, że poprzez codzienny trud spełniamy swoje powołanie, bo pełnia życia jest wtedy, gdy ma się przekonanie, że robi się coś ważnego, potrzebnego, to, co przynosi pożytek ludziom i społeczeństwu. Dzielenie się swoimi umiejętnościami jest też sposobem na bycie nieśmiertelnym i jest to jednocześnie realizacja powołania nauczycielskiego, a równocześnie najlepsze podziękowanie za realizację pasji życiowych nauczyciela. Dodała, że nauczyciel jest przewodnikiem dla młodych ludzi. Pomaga kształtować ich wartości, ucząc uczciwości, szacunku, tolerancji. Pani Dyrektor życzyła, by takim mistrzem duchowym dla nas wszystkich był ks. prał. Jan Ślęzak. Zaapelowała też, żebyśmy nie odwlekali narodzin piękna w naszym życiu. Do powinszowań przyłączyła się również Przewodnicząca Rady Rodziców, która złożyła na ręce Pani Dyrektor bukiet kwiatów.

Część artystyczna w wykonaniu młodzieży naszej szkoły była kolejnym punktem obchodów Dnia Patrona. Rozpoczęto ją utworem „Dziwny jest ten świat”, by przejść do prezentacji multimedialnej, która odsłoniła paradoksy współczesnego życia. Wszyscy je znamy, ale często o nich zapominamy i nie postępujemy tak, jak powinniśmy. Scena, której tło stanowił pusty i ciemny kościół, wydobyła na światło dylematy i problemy młodego człowieka, który przyszedł szukać pomocy u Jezusa. Objawił mu się On i zapewnił, że go kocha , oraz że zawsze z nim będzie, nawet gdy nie będzie Go widział, ani słyszał, kiedy wszystko, co zbuduje runie. Chłopak dowiaduje się, że jest dla Jezusa jedyny i niepowtarzalny. Bóg uczynił go właśnie takim i takiego go kocha, a on musi tylko w to uwierzyć. Młodzieniec spotyka w świątyni także księdza, który zostawia mu „Notatki rekolekcyjne alumna Jana Ślęzaka”. One mają stanowić dla niego wskazówki, jak żyć i postępować, być drogowskazami w jego drodze ku dorosłości. Każdy z nas potrzebuje przecież przykładu. Im lepszy i bardziej wyrazisty, tym lepszy, piękniejszy start młodego człowieka w dorosłe życie. Ksiądz Prałat był wielkim wzorem i prawdziwym ojcem dla naszej parafii, naszej wsi.

Odwołując się do jego słów pochodzących z „Notatek rekolekcyjnych”, które stanowią owoc uczestnictwa alumna Jana w czterech seriach rekolekcji w seminarium tarnowskim, młodzież gimnazjalna przypomniała w montażu słowno-muzycznym najważniejsze z nich. Jego myśli kierowane są do każdego z nas, bez względu na wiek, stanowią wzór do naśladowani oraz prezentują mądrą i dojrzałą postawę życiową kleryka Jana Ślęzaka. Oto niektóre z nich:

  • Chrześcijanin ma życiem swoim świecić jak żywa pochodnia, ma prowadzić drugich do Boga.

  • Miłość Boga – to cel człowieka. Kto Boga miłuje, ten najszczęśliwszy na świecie.

  • Ten, kto Boga umiłuje nade wszystko, kto życie Bogu całe poświeci, osiągnie niebo. Do nieba mamy się wznosić jak gdyby po szczeblach, ale mamy tak samo drugich prowadzić tam przykładem swego życia.

  • Bliźni stworzony jest na obraz i podobieństwo Boże. W obcowaniu z nimi powinniśmy kierować się następującymi zasadami: odnosić się do bliźnich z jak największą dobrocią, serce im okazywać. Być usłużnym, życzliwym, cierpliwym, delikatnym, grzecznym oraz wyrozumiałym wobec innych. Umieć im przebaczać.

  • Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią.

  • Nie uciekajmy przed cierpieniem, nie bójmy się go. Uszlachetnia ono człowieka, oczyszcza, łączy go z Bogiem.

  • By zwyciężyć-trzeba być świętym. W zdobywaniu świętości nie żałować żadnych wysiłków, całego siebie poświęcić, byleby tylko zdobyć świętość.

Części narracyjne przeplatano piosenkami religijnymi w wykonaniu chóru szkolnego oraz zespołu wokalno-instrumentalnego pod batutą pana Marka Bąka. Usłyszeliśmy następujące aranżacje: „Przychodzisz Panie mimo drzwi zamkniętych”, „Nasz Bóg”, „Tłumy serc”, „Błogosławieni miłosierni” oraz „Jesus Christ you are my life”.

Kolejnym punktem imprezy były wystąpienia osób, które znały Patrona naszej szkoły i zgodziły się wygłosić o nim świadectwa. Najpierw swoimi wspomnieniami podzieliła się wieloletnia nauczycielka historii - pani Waleria Niziołek, która zwróciła szczególną uwagę na troskę ks. prał. Jana Ślęzaka o wykształcenie młodzieży, o kościół, o lepsze i wygodniejsze życie ołpinian oraz na jego stosunek do parafian. Następnie głos zabrał o. Józef Augustyn, który podziękował młodzieży za piękną akademię oraz zachęcił ich do lektury „Notatek rekolekcyjnych alumna Jana Ślęzaka”. Ojciec Augustyn podkreślił, że Jan Ślęzak był nie tylko księdzem, ale przede wszystkim dobrym człowiekiem, którego warto naśladować. Uświadomił dzieciom i młodzieży, że w życiu należy podejmować wysiłek, solidnie pracować, wymagać od siebie, a czasem nawet okupić to wszystko potem.

Na zakończenie przedstawiciele samorządu szkolnego podziękowali gościom za wspólne świętowanie oraz wygłoszone świadectwa, natomiast nauczycielom, pracownikom administracji i obsługi szkoły złożyli życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Ksiądz prałat Jan Ślęzak był wyjątkową postacią, dlatego dumą napawa nas fakt, iż młodzież ołpińska dorasta i kształci się w Szkole Podstawowej oraz Gimnazjum imienia tego wielkiego Człowieka. Wciąż zachęca nas i prowokuje, by w czasach niczym nieskrępowanej wolności, opowiadać się za Bogiem i godnie żyć.

Barbara Wójcik

 

 

Święto Patrona Szkoły 2016

Utworzono dnia 22.10.2016, 10:58

E-DZIENNIK

Polecamy

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 97

W poprzednim tygodniu: 631

W tym miesiącu: 1637

W poprzednim miesiącu: 2001

Wszystkich: 68000