Święto Niepodległości w naszej szkole

Utworzono dnia 17.11.2017

11 listopada to dla każdego Polaka ważna data – symbol miłości Ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i zwycięstwa. Patriotyczne święto skłania nas do refleksji nad wartością wolności i niepodległości stanowiącymi istotny składnik narodowej tożsamości. Dla upamiętnienia tej ważnej rocznicy uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej w Ołpinach przedstawili montaż poetycko-muzyczny, którego hasłem przewodnim były słowa

Jana Pawła II „Naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

Podczas uroczystości nie zabrakło wierszy i pieśni patriotycznych oraz informacji historycznych przekazanych w scenkach dramatycznych przez młodych aktorów. Wszystko po to, aby wszczepić w młode serca uczucia do własnego kraju i przedstawić tragiczne losy naszej Ojczyzny i trudną drogę do odzyskania wolności.

Uczennice klasy drugiej gimnazjum tańcem odtworzyły rozbiory Polski, wcielając się w rolę państw zaborczych. Nie zabrakło również tańców marszowych do pieśni żołnierskich.

Za pomocą prezentacji multimedialnej zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości.

Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami w wykonaniu  młodych solistów, zespołu instrumentalnego i chóru szkolnego, co przyczyniło się do głębszego przeżywania tych uroczystych chwil.

Wszyscy uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali przedstawienia, na ich twarzach można było dostrzec zainteresowanie treścią przygotowanego montażu słowno- muzycznego. Dzięki takiej lekcji patriotyzmu uczniowie mieli okazję uświadomić sobie, że warto również dziś kultywować pamięć o przodkach, interesować się rodzimą kulturą, historią, a godło, flaga i hymn są od wieków najpiękniejszymi symbolami naszej polskości, dumy i tożsamości.

Na zakończenie uroczystości Pani Dyrektor Anna Niemiec nie szczędząc słów uznania podziękowała wszystkim, którzy przygotowali tę uroczystość, a delegacja uczniów udała się pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, by złożyć  wiązankę kwiatów i znicze.

Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli przyłączyć się do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych.

Organizatorzy:

M. Bąk, H. Marczyk, Z. Mitoraj, M. Pilch, B. Pikusa, M. Pikusa