Święto historii i języka ojczystego

Utworzono dnia 23.10.2016

Etap szkolny IV Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii” przeprowadzony został dnia 4 października br. Wspólne wczytywanie się w teksty poświęcone bohaterom i wydarzeniom historycznym to okazja  do uczenia się historii i refleksji nad językiem polskim.

Organizatorami Konkursu byli: Stowarzyszenie Polonistów i Fundacja „Zawsze warto”, a   Partnerem Radio Kraków. Dyktando objęte zostało Honorowym Patronatem Małopolskiego Kuratora Oświaty. Organizatorom zależało na tym, aby emocje, które będą towarzyszyły wszystkim zaangażowanym w Dyktano Niepodległościowe stanowiły swego rodzaju żywą lekcję patriotyzmu.

W roku szkolnym 2016/2017 Konkurs odbywa się w trzech kategoriach: szkoły podstawowe, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne oraz przeprowadzany jest w dwóch etapach: szkolnym i wojewódzkim.

Każdego uczestnika Konkursu obowiązywała znajomość reguł ortograficznych oraz zasad interpunkcji, a także umiejętność właściwego ich zastosowania w tekstach, w których  pojawiają się postacie i wydarzenia związane z odzyskaniem niepodległości przez Polskę.

Cele Konkursu:

1. Popularyzacja wiedzy na temat poprawnej polszczyzny oraz wiedzy z zakresu kultury i historii narodowej.
  2. Doskonalenie umiejętności poprawnej pisowni polskiej, z uwzględnieniem nazw własnych związanych z historią odzyskania niepodległości przez Polskę (1914/1918 – 1989).
  3. Kształtowanie postawy zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, w tym kultury języka polskiego.
  4. Rozwój zainteresowań humanistycznych i dociekliwości poznawczej: językowej i historycznej.

Po raz drugi wzięliśmy udział w tym wydarzeniu. Zarówno uczniowie szkoły podstawowej jak i gimnazjum przyłączyli się do rywalizacji z innymi placówkami z terenu Małopolski.

O tym, czy nasi uczestnicy przejdą do kolejnego etapu, dowiemy się w piątek 21 października. Tego dnia na stronie internetowej Organizatorów Konkursu zostanie opublikowana lista zakwalifikowanych do etapu wojewódzkiego. Finał wojewódzki odbędzie się 28 października, a uroczyste podsumowanie 18 listopada w Krakowie.

Dziękuję wszystkim uczestnikom Dyktanda za postawę zaangażowania w pielęgnowanie narodowej tradycji i historii, a paniom: Edycie Brewczyńskiej, Małgorzacie Mikrut oraz Joannie Stanisławczyk za pomoc w jego przeprowadzeniu oraz pracę w Komisji Konkursowej.

A OTO WYNIKI...  SZKOŁA PODSTAWOWA

Liczba wszystkich uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych: 9

Uczniowie, którzy uzyskali 60% punktów:

Lp.

Niziołek

Kacper

Liczba wszystkich uczniów biorących udział w eliminacjach szkolnych: 8

Uczniowie, którzy uzyskali 60% punktów:

Lp.

Jacher

III b

60,5