Światowy Dzień Czytania Tolkiena.

Utworzono dnia 02.04.2019

„Nikt prawie nie wie, dokąd go zaprowadzi droga,

póki nie stanie u celu”

J. R. Tolkien

Co roku 25 marca na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Czytania Tolkiena. Po raz pierwszy zorganizowano go w 2003 roku z inicjatywy członków Towarzystwa Tolkienowskiego.

Tematem tegorocznego święta jest "Tolkien i tajemniczość".

Z tej okazji obok biblioteki szkolnej na entuzjastów literatury fantastycznej czekała gazetka   przedstawiająca postać pisarza orazwystawka książek tego autora. Kto chciał mógł przeczytać na przerwie ulubione fragmenty dzieł Tolkiena lub wypożyczyć je do domu.

Było również czytanie fragmentów książki Tolkiena –"Hobbit czyli tam i z powrotem" przez uczniów klasy VIII. Natomiast młodsze dzieci na zajęciach świetlicowych czytały opowiadanie pt:”Rudy Dżil i jego pies”

John Ronald Tolkien to brytyjski pisarz oraz profesor filologii klasycznej i literatury staroangielskiej na Uniwersytecie Oxsfordzkim. Największą sławę przyniosły mu książki, których akcja dzieje się w śródziemiu – wymyślonym przez niego złożonym mitycznym świecie.Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego – Oxford English Dictionary. Znał ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. Spopularyzował literaturę fantasy.

Marta Kordek

Światowy Dzień Czytania Tolkiena