Spotkanie z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima

Utworzono dnia 08.11.2018

„Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce,

A duszy, jak ptakowi, świetne przypniesz skrzydła”

Kornel Makuszyński

31 października 2018 roku uczniowie z klasy II szkoły podstawowej czytali wiersze Jana Brzechwy i Juliana Tuwima. Jako pierwszy przeczytany został wiersz „Na straganie”J.Brzechwy. Po wysłuchaniu  dzieci, które pracowały w czterech drużynach musiały wypisać jak najwięcej warzyw z wiersza, za które otrzymywały punkty w postaci cukierków. Następnym zadaniem była krzyżówka, reprezentanci z każdej grupy losowali pytania i uzupełniali krzyżówkę.Wiersz „Rzepka” J. Brzechwy przeczytała pani Anna Wójcik a zadaniem zespołów było ułożenie w kolejności kto wyciągał  rzepkę. Kolejny wiersz  „Kaczka Dziwaczka”był śpiewający a potem  zadanie dotyczące wiersza. Następnie drużyny układały puzzle. Dzieci  czytały także wiersze „Samochwała”, „Żuk”, „Na wyspach Bergamutach”,”Okulary”.Zdobyte punkty w postaci cukierków każda grupa podzieliła pomiędzy swoimi zawodnikami.

Dzieci rozwijały umiejętność  zbiorowego i indywidualnego czytania wierszy z uwzględnieniem intonacji, znaków przestankowych. Uczyły się współpracy w grupie, wzajemnej akceptacji, wspólnej zabawy. Spotkanie miało na celu rozbudzanie zainteresowań książką .Przygotowane było  w związku z Międzynarodowym Miesiącem Bibliotek  Szkolnych, które świętujemy w październiku. Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych to –„KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ”

Marta Kordek, Anna Wójcik

Spotkanie z wierszami Jana Brzechwy i Juliana Tuwima