Spacerkiem do „Paryi”

Utworzono dnia 23.10.2016

Wrzesień przywitał nas piękną i słoneczną pogodą, dlatego uczniowie klasy piątej wraz z Wychowawczynią wybrali się na ognisko do Gospodarstwa Agroturystycznego i Stajni Koni „Paryja”. Jej gospodarz-pan Mieczysław Solarz-wyszedł gościom na spotkanie i powitał ich już w połowie drogi.

W czasie dalszej wędrówki leśnym wąwozem oraz polnymi ścieżkami kierował do swojego królestwa, prowadząc niecodzienną lekcję przyrody w terenie. Po przybyciu na miejsce wszyscy mogli odpocząć przy ogromnym ognisku, na którym smażyły się pachnące kiełbaski oraz kromki chleba. Największym zainteresowaniem cieszyły się dwa psy, z którymi dzieci wesoło się bawiły, a potem dzieliły się upieczoną kiełbasą. Pan Mieczysław pokazał piątoklasistom kierat, czyli urządzenie wykorzystujące siłę pociągową zwierząt, koni lub wołów, do napędu stacjonarnych maszyn rolniczych. Najpierw odważni chłopcy wprawili go w ruch, używając siły własnych mięśni, a następnie dziewczynki, które poradziły sobie równie dobrze. Część uczniów przypomniała sobie podwórkową zabawę „w chowanego”, inni w tym samym czasie zwiedzali zabudowania gospodarskie, gdzie można było znaleźć wiele sprzętów oraz maszyn, które już coraz rzadziej można zobaczyć w wiejskich zagrodach. Kiedy ognisko przygasło, Gospodarz zaproponował dzieciom przejażdżkę konną. Szkoda tylko, że tak mało chętnych z niej skorzystało. Pokaz jazdy konnej był ostatnią atrakcją, po której w dobrym humorze oraz z uśmiechem na twarzy uczniowie wraz z panią Dyrektor wrócili do szkoły.

Paryja

Utworzono dnia 16.10.2016, 18:18