Przygoda ze światem nauki

Utworzono dnia 18.03.2019

W ramach programu „Nauka dla Ciebie” finansowanego z dotacji Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Centrum Nauki Kopernik Gmina Szerzyny zrealizowała działanie zatytułowane „Naukobus”. Dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele mieli okazję przetestować eksponaty z Centrum Nauki Kopernik, które przywiezione zostały w „Naukobusie” do Publicznej Szkoły Podstawowej w Szerzynach i zaprezentowane w dniach 11-12 marca br. w sali gimnastycznej szkoły. Podczas wystawy interaktywnych eksponatów, uczestnicy mogli przeprowadzać eksperymenty oraz obserwować zjawiska z dziedziny fizyki, matematyki i biologii. Edukatorzy z Centrum objaśniali działanie eksponatów i pomagali zrozumieć prezentowane zjawiska uczniom, którzy z ogromnym zainteresowaniem odkrywali prawa nauki, elektromagnetyzmu, optyki, czy percepcji ludzkiego umysłu.

Każdy uczestnik naukowych doświadczeń otrzymał „Poradnik młodego naukowca” – publikację Centrum Nauki Kopernik, która pozwoli poczuć się jak prawdziwy naukowiec. Do eksperymentowania wystarczy kilka prostych przedmiotów z kuchni, czy biurka. Książeczka zawiera instrukcje do samodzielnego przeprowadzenia doświadczeń, m. in.: „Odrzutowy poduszkowiec”, „Rakieta”, „Soczewka w szklance”, „Drożdżowa pompka”, „Dawid i Goliat”.

Z pewnością wizyta w „Naukobusie” rozbudziła ciekawość poznawczą i zintegrowała społeczność lokalną z ośrodkiem akademickim. Będzie również zachętą do odkrywania świata nauki oraz tajemnicy wielu zjawisk.

J. Stanisławczyk

Przygoda ze światem nauki