Przedsiębiorczość i ekonomia dla młodzieży

Utworzono dnia 08.10.2018

Uczniowie klasy ósmej oraz trzeciej gimnazjum wzięli udział w warsztatach szkoleniowych „Przedsiębiorczość i ekonomia dla młodzieży”, które odbyły się 4 października br. w Domu Kultury w Ołpinach. Spotkanie poprowadził dr Marek Makowiec, który jest pracownikiem naukowym na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, a ponadto niezależnym trenerem oraz konsultantem biznesowym. Projekt dla młodzieży zorganizowany został w ramach programów: „Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie” oraz „Wzmacnianie spójności społecznej na Pogórzu”. W części wstępnej spotkania pan Marek opowiedział o sobie, o tym czym zajmuje się na uczelni – prowadzi zajęcia ze studentami oraz koło naukowe realizujące różne inicjatywy – wymienił firmy, z którymi współpracuje w zakresie rekrutacji pracowników oraz wykonywania różnorodnych przedsięwzięć. Uświadomił uczniom, że warto się uczyć i zdobywać jak najlepsze oceny, bo to jest inwestycja w siebie. Tylko ludzie wykształceni mają szansę odnieść w życiu sukces – podkreślił. Druga część szkolenia dotyczyła zagadnień związanych stricte z przedsiębiorczością. Młodzież dowiedziała się m. in.: co jest potrzebne do założenia firmy, jakie innowacyjne korporacje działają obecnie na rynku, co to jest biznesplan i jak się go sporządza oraz czym charakteryzuje się osoba kreatywna. Uczniowie sami mogli przekonać się, czy są kreatywni na podstawie zadania, które samodzielnie mieli wykonać. Poprawnie trzy obrazki ułożył Łukasz Ciombor, który w nagrodę otrzymał kubek oraz książkę. Na zakończenie pan Marek Makowiec podzielił się z uczestnikami szkolenia swoimi doświadczeniami związanymi z zakładaniem różnych firm oraz wprowadzaniem przez nie innowacyjnych rozwiązań. Wyliczył też bardzo ważne aspekty, które powinien posiadać przedsiębiorca, bo to one w dużej mierze decydują o powodzeniu biznesu. Pointą spotkania było zdanie: Nie trzeba być superbohaterem, żeby założyć firmę.

Barbara Wójcik

Przedsiębiorczość i ekonomia dla młodzieży