Program „Bezpieczny dom”

Utworzono dnia 09.11.2017

Dnia 6 listopada 2017r. uczniowie klasy I i II a wybrali się na wycieczkę do Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie. Celem wyjazdu był udział w programie „Bezpieczny dom”.

W trakcie spotkania strażak  p. Mateusz przybliżył dzieciom tajniki swojej pracy zawodowej.

Uczniowie zapoznali się z różnymi niebezpiecznymi sytuacjami i sposobami ich zapobiegania.

Spotkanie odbyło się w  sali imitującej mieszkanie. Podczas rozmowy dzieci dowiedziały się, jak należy zachować się w razie pożaru, aby uniknąć tragedii.P. Mateusz sprawdził znajomość  numerów  alarmowych. Zaprezentował znaki ewakuacyjne, które przestały być tajemniczymi symbolami, ale jako zrozumiałe oznaczenia dają poczucie bezpieczeństwa w miejscach publicznych.

Nasi uczniowie mieli możliwość obejrzenia z bliska różnych wozów strażackich, ich wyposażenia – ciekawych urządzeń, strojów ochronnych używanych podczas akcji ratowniczych. Chętne dzieci miały okazję wcielić się w rolę strażaka, ubierając odpowiedni strój, wypróbowując sprzęt gaśniczy,  jadąc wozem strażackim.  Dużym zainteresowaniem cieszyło się miejsce wyposażone w rury, po których strażacy zjeżdżają z góry spiesząc się na akcję. Panowie zademonstrowali szybki zjazd, który ułatwia przygotowanie do wyjazdu ratującego nie tylko mienie, ale często życie poszkodowanym osobom.

Uczniom bardzo podobała się ta wycieczka, zadawali  mnóstwo pytań. Wracali zadowoleni, pełni wrażeń i wiadomości. Było wiele radości, co widać na zdjęciach.

Opiekunowie

M. Mężyk, D. Bąk, A. Wójcik