Po polsku o historii

Utworzono dnia 20.10.2018

VI Dyktando Niepodległościowe odbyło się dnia 9 października 2018 r. i zorganizowane zostało przez Fundację „Zawsze Warto” we współpracy merytorycznej ze Stowarzyszeniem Polonistów w Krakowie. Celem projektu-konkursu jest wspieranie nauczycieli i uczniów w ich edukacyjnych potyczkach językowych połączonych z przypomnieniem podstawowej wiedzy z zakresu współczesnej historii Polski (od czasu odzyskania przez Polskę niepodległości w roku 1918).

W roku jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Dyktando miało miejsce w 6 województwach Polski południowej: małopolskim, dolnośląskim, lubelskim, opolskim, podkarpackim i śląskim oraz szkołach polskich za granicą. Dyktando przeprowadzane jest w dwóch etapach – szkolnym i wojewódzkim oraz trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe klasy IV-VI, szkoły podstawowe klasy VII-VIII i dotychczasowe gimnazja oraz dotychczasowe szkoły ponadgimnazjalne.

Pierwszy tekst dyktowany uczniowie pisali w swoich szkołach, a oceniały go szkolne komisje, na podstawie precyzyjnych kryteriów przygotowanych przez organizatorów, które przesyłają najlepsze prace (ocenione powyżej min. 75 %) wraz z protokołami do organizatora. Na podstawie wyników wszystkich komisji szkolnych, komisja wojewódzka dopuszcza do etapu wojewódzkiego po 60 uczniów z każdego poziomu edukacji, kierując się kryterium wyników. Wybrani finaliści biorą udział w etapie wojewódzkim Dyktanda, które oceniane jest przez komisję wojewódzką, która wyłania w każdej grupie wiekowej 20 laureatów.

Podczas tegorocznej edycji uczestnicy konkursu uzupełniali ankietę, która zawierała następujące pytanie: Kogo uważam za najważniejszego Polaka w minionym stuleciu? Kto okaże się tą osobą, tego dowiemy się już wkrótce. Ponadto udział w VI Dyktandzie to także próba ustanowienia rekordu w zakresie liczby osób piszących „po polsku o historii” w tym samym czasie.

Nasza szkoła, jak i w poprzednich latach, wzięła udział w tym wydarzeniu. VI Dyktando Niepodległościowe pisało 8 uczniów z klas IV-VI oraz 15 uczniów z klas VII-VIII oraz gimnazjum.

75% punktów możliwych do uzyskania zdobyli:

Julita Gogola z klasy VI – 97pkt

Szymon Janik z klasy III b gimnazjum – 75,5pkt

Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w Dyktandzie i uczcili 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Julicie i Szymonowi gratulujemy i mamy nadzieję, że zakwalifikują się do drugiego etapu – wojewódzkiego, który odbędzie się 7 listopada 2018 r. w Krakowie.

Trzymamy kciuki! Powodzenia!

Barbara Wójcik – szkolny koordynator Dyktanda

A oto teksty dyktand, z którymi zmagali się uczniowie młodsi i starsi:

Po polsku o historii

Utworzono dnia 20.10.2018, 22:05