Pierwszy egzamin ósmoklasisty

Utworzono dnia 12.05.2019

W tym roku szkolnym uczniowie klasy ósmej po raz pierwszy, w dniach 15-17 kwietnia, przystąpili do egzaminu, będącego podsumowaniem ich nauki w szkole podstawowej. W naszej placówce było ich 27. Egzamin składał się z trzech części oraz obejmował wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I-VIII.
Egzamin ósmoklasisty jest obowiązkowy, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę podstawową. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.
Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej.
W latach 2019–2021 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

•  języka polskiego
  •  matematyki
  •  języka obcego nowożytnego.

Od roku 2022 ósmoklasista przystępuje do egzaminu z czterech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

•  języka polskiego
  •  matematyki
  •  języka obcego nowożytnego
  •  jednego przedmiotu do wyboru spośród przedmiotów: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

W arkuszu egzaminacyjnym ‎z każdego przedmiotu znajdą się zarówno zadania ‎zamknięte (tj. takie, w których uczeń wybiera jedną odpowiedź z kilku podanych), jak i zadania otwarte (tj. takie, w których uczeń samodzielnie formułuje odpowiedź).
W dniu zakończenia roku szkolnego każdy uczeń otrzyma zaświadczenie o szczegółowych ‎wynikach egzaminu ósmoklasisty.  Na nim  podany będzie wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu. Będzie on przepustką, która umożliwi uczniom zakwalifikowanie się do szkół, które sobie wybrali, dlatego liczba uzyskanych punktów powinna być jak największa. Kto z naszych uczniów  zdobędzie pierwszeństwo, tego dowiemy się już niebawem. Pozostaje nam tylko cierpliwie czekać.

Barbara Wójcik

Pierwszy egzamin ósmoklasisty