Orszak Trzech Króli 2019

Utworzono dnia 07.01.2019

Orszak Trzech Króli to największe na świecie Jasełka wystawiane w przestrzeni publicznej. Scenariusz oparto na ewangelicznym przekazie – podążający za Gwiazdą Mędrcy oraz towarzyszący im orszak, odkrywają w ubogiej szopie prawdziwego Boga i oddają Mu hołd. Orszakowi towarzyszą inscenizacje biblijne związane z Narodzeniem Pańskim oraz wspólne kolędowanie. Do ogólnopolskiego świętowania uroczystości Objawienia Pańskiego po raz trzeci przyłączyła się również nasza szkoła i parafia oraz Gminne Centrum Kultury i Czytelnictwa w Szerzynach. Honorowy Patronat nad wydarzeniem objął Wójt Gminy Szerzyny Grzegorz Gotfryd.

Ołpińskimi drogami przeszedł Orszak prowadzony przez jadących konno trzech Mędrców. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło: „Odnowi oblicze ziemi” - słowa wypowiedziane przez papieża Jana Pawła II. Barwny korowód wyruszył spod szkoły, a zmierzał do kościoła i znajdującej się tam stajenki, by oddać pokłon Dzieciątku Bożemu oraz złożyć Mu dary – złoto, kadzidło i mirrę. Uroczystą Mszę Świętą celebrował Proboszcz Parafii Ołpiny ks. Jerzy Janeczek, a okolicznościową homilię wygłosił ks. Edward Kobos. Po Eucharystii uczestnicy Orszaku Trzech Króli udali się do Wiejskiego Domu Kultury, aby obejrzeć montaż słowno-teatralno-muzyczny o Bożym Narodzeniu w wykonaniu młodzieży z Ołpin i Szerzyn.

Orszak Trzech Króli stał się przejawem lokalnej obywatelskiej aktywności oraz okazją do tego, by w tym świątecznym czasie być razem, skupieni wokół tej pięknej tradycji.

Barbara Wójcik

ORSZAK TRZECH KRÓLI 2019