Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Orszak Trzech Króli 2017

Utworzono dnia 08.01.2017
Czcionka:

Pieśń chwały splata – wszystkie ziemie świata.

Bóg ręką szczodrą – dał pokój i dobro.

   Już po raz dziewiąty 6 stycznia ulicami miast, miasteczek i wsi przeszły barwne Orszaki Trzech Króli, a przyświecało im hasło: „Dobro i Pokój”. Wychodząc naprzeciw temu pięknemu zwyczajowi, również Zespół Szkół w Ołpinach oraz Stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są” przyłączyły się do uroczystych obchodów Święta Objawienia Pańskiego.

   Święto Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w Kościele. Uroczystość ta przypomina, że narodził się Bóg i Król wszechświata, i że przyszedł do każdego człowieka, nawet do tego z najdalszego zakątka Ziemi. Liturgicznie Kościół w tym czasie czci Chrystusa jako Króla narodów, ale pobożność ludowa od wieków skupiała uwagę na tajemniczych Magach, przybyłych ze wschodu. To właśnie Kacpra, Melchiora oraz Baltazara prowadziła Gwiazda do Dzieciątka. Kiedy Je ujrzeli, upadli na kolana, oddali Mu hołd, a potem złożyli szkatuły z darami: złotem, kadzidłem i mirrą.

   Orszak Trzech Króli to największe przedstawienie Jasełek w przestrzeni publicznej, w którym aktorami mogą stać się wszyscy uczestnicy marszu. Towarzyszy mu kolędowanie, które wraz z Orszakiem wyszło poza krąg rodzinnych i sąsiedzkich spotkań, a przybrało formę obywatelską. Bożonarodzeniowy zwyczaj „chodzenia po kolędzie” jest głęboko zakorzeniony w chrześcijańskiej tradycji i polskiej kulturze. Z tego bogactwa kształtowanego przez pokolenia Polaków czerpaliśmy siłę oraz umacnialiśmy naszą wspólnotę i tożsamość. Pielęgnowanie tych pięknych i ciekawych obrzędów jest więc znakiem szacunku wobec naszych przodków, a przede wszystkim świadectwem odradzania się więzi społecznych i wspólnotowych.

   „Pokój i Dobro” - słowa pozdrowienia św. Franciszka, to hasło towarzyszące w tym roku Orszakowi Trzech Króli. Wskazuje ono na bardzo ważne wartości, o które powinien zabiegać każdy człowiek. Dziś, kiedy świat rozdarty jest przez wojny, konflikty społeczne, spory i kłótnie sąsiedzkie, rodzinne oraz szerzący się terroryzm, prawdziwie pragniemy pokoju. Święty Franciszek przypomina nam także, że powinniśmy kochać każdego człowieka oraz piękno otaczającej nas przyrody, w której widział obecność Boga.

   Z placu przed Zespołem Szkół w Ołpinach wyruszył Orszak zmierzający do Stajenki w Kościele Parafialnym pw. NMP Wniebowziętej, a prowadzony był przez jadących konno Trzech Króli. W barwnym korowodzie, z koroną na głowie, ze śpiewem kolęd, kroczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Ołpinach, dzieci z Publicznego Przedszkola w Ołpinach oraz ich rodzice i wychowawczynie, podopieczni oraz wolontariusze Stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są” na czele z prezesem-panią Barbarą Duran, osoby niepełnosprawne z najbliższej okolicy wraz z opiekunami, młodzież z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Rzuchowej z opiekunem, zaproszeni goście: Wójt Gminy Rzepiennik Strzyżewski-pan Marek Karaś oraz Radni Gminy Rzepiennik Strzyżewski, sołtys wsi Ołpiny-pan Roman Gabryel, Radni Gminy Szerzyny z Ołpin, Dyrektor, nauczyciele, rodzice, uczniowie, pracownicy obsługi i administracji Zespołu Szkół w Ołpinach oraz mieszkańcy wsi. Uczestnicy Orszaku dotarli do świątyni, gdzie oddali hołd nowonarodzonemu Dzieciątku Jezus, a Trzej Królowie złożyli Mu drogocenne dary.

   Uroczystą Mszę święta celebrował Proboszcz Parafii Ołpiny - ks. Jerzy Janeczek, który serdecznie powitał wszystkich uczestników Orszaku. Okolicznościową homilię wygłosił ks. Mirosław Rabijasz. Zwracając się do wiernych, powiedział: W dzisiejszą uroczystość z podziwem spoglądamy na Mędrców, którzy przecież zostawili swoje życie, zostawili swoje zajęcia, krewnych i udali się w nieznane, aby szukać nowonarodzonego Króla. Tradycja mówi, że było ich trzech: Kacper, Melchior i Baltazar, a drogę do tej betlejemskiej groty wskazywało im światło Gwiazdy, światło Bożego Narodzenia. (...) Swoją wyprawę traktowali całkiem poważnie, o czym świadczą podarunki, jakie chcieli złożyć Dobremu Władcy. Idąc za Gwiazdą, dotarli do Betlejem. Wchodząc do tej ubogiej chaty, znaleźli Dzieciątko z Maryją, Jego matką. Upadli przed Nim na twarz, oddali Mu pokłon, następnie otworzyli szkatułki i ofiarowali Dzieciątku: złoto, kadzidło i mirrę. Złoto podarowali Jezusowi jako Królowi, kadzidło jako Bogu, a mirrę jako temu, który będzie cierpiał, który odda życie za nas. My też, drodzy siostry i bracia, musimy wyruszyć razem z Mędrcami i uczyć się od nich, jak tego Boga szukać, jak Go odnaleźć. (...) Jak to zrobić? I my również musimy coś opuścić, jeśli pragniemy dotrzeć do Jezusa. Tylko wtedy odnajdziemy Boga, jeśli będziemy potrafili opuścić nasze przyzwyczajenia, słabości. Tylko wtedy mamy szansę odnaleźć drogę do Betlejem, gdy podejmiemy trud przemiany serca, walki z tym, co przyziemne, grzeszne. (...) Często tą Gwiazdą prowadzącą nas do Boga są wydarzenia z naszego życia, jakieś niespodziewane cierpienie, może jakieś doświadczenie, drugi człowiek. (...) Spójrzmy na nasze życie, nasz dzień i zobaczmy, czym jest on wypełniony. Spróbujmy odnaleźć w życiu codziennym Gwiazdę betlejemską, czyli to, co wskazuje nam Boga. (...) Mędrcy złożyli Jezusowi dary. Oddali Mu to, co cenne, a nie to, co im zbywało, czego mieli za dużo. I my oddajmy Bogu to, co cenne, bo Jezus oddał za nas swoje życie, oddał wszystko. Dzisiaj trzej Mędrcy zapraszają nas na spotkanie ze Zbawicielem, dlatego złóżmy Mu to, co mamy najcenniejsze.(...)

   Po Mszy Świętej Orszak Trzech Króli udał się do szkoły, gdzie w sali gimnastycznej przybyłych gości powitała pani Dyrektor – Anna Niemiec, która podziękowała współorganizatorom imprezy, a następnie złożyła noworoczne życzenia, nawiązujące do hasła Orszaku Trzech Króli. Życzyła zdrowia, zadowolenia, pokoju w domu i ojczyźnie, dobra, które będzie emanowało z nas oraz szczęścia, którym mamy dzielić się z innymi. Dodała również, że powinniśmy odnaleźć Boga w drugim człowieku. Następnie głos zabrała pani Barbara Duran, która wręczyła podziękowania za ofiarność i życzliwą pomoc w organizacji Orszaku oraz noworocznego spotkania osób niepełnosprawnych, a otrzymali je: Dyrekcja i Rada Pedagogiczna Zespołu Szkół w Ołpinach, Rada Rodziców przy Zespole Szkół w Ołpinach, Radni Gminy Szerzyny z Ołpin oraz Proboszcz Parafii Ołpiny - ks. Jerzy Janeczek. Na nowy rok życzyła wszystkim szczęścia, miłości oraz błogosławieństwa Bożego.

   Występ grupy kolędniczej w wykonaniu uczniów Gimnazjum w Ołpinach rozpoczął część artystyczną. Później wysłuchano koncertu kolęd zaprezentowanego przez podopiecznych i wolontariuszy Stowarzyszenia „Wszystkie dzieci nasze są”. Ostatnim punktem imprezy była zabawa taneczna z wodzirejem.

   Dyrektor, Rada Pedagogiczna, Rada Rodziców oraz Stowarzyszenie „Wszystkie dzieci nasze są” składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wzięli udział w IX Orszaku Trzech Króli i z koroną na głowie oraz śpiewnikiem w dłoni, mimo mrozu i przenikliwego wiatru, szli z radosnym sercem, by oddać pokłon Jezusowi.

Barbara Wójcik

 

Orszak Trzech Króli 2017

Utworzono dnia 08.01.2017, 14:46

E-DZIENNIK

Polecamy

Kalendarium

Maj 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 97

W poprzednim tygodniu: 631

W tym miesiącu: 1637

W poprzednim miesiącu: 2001

Wszystkich: 68000