Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Niezwykła podróż po świecie szkła

Utworzono dnia 29.10.2016

Uczniowie klasy V oraz VI wraz z Wychowawcami udali się 27 października na wycieczkę do Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Jest to pierwszy w Polsce obiekt turystyczno - kulturalny, który w interaktywny sposób prezentuje tematykę hutnictwa szkła i szklanej twórczości. Młodzież miała okazję podziwiać piękno szklanej sztuki oraz kunszt artystów szkła, ale przede wszystkim poznać tajniki technik produkcyjnych i zdobniczych, w których brała również czynny udział.

Centrum składa się z dwóch obiektów - z budynku głównego oraz tzw. piwnic przedprożnych znajdujących się w podziemiach krośnieńskiego Rynku. Głównymi atrakcjami budynku głównego są widowiskowe prezentacje produkcji szkła, podczas których na oczach zwiedzających powstają przedmioty artystyczne i dekoracyjne. Można także spróbować swoich sił i samodzielnie wybić medal oraz wydmuchać formę szklaną. Taką niepowtarzalną sposobność mieli nasi uczniowie, którzy w gorącej masie szklanej odciskali ordery. Brali również udział w warsztatach malowania i ozdabiania szkła. Każdy według własnego pomysłu wykonał różne wzory oraz postacie na bombce bożonarodzeniowej, którą później otrzymał w prezencie.

Program zwiedzania obejmował także warsztaty obróbki i zdobienia szkła. Uczniowie odwiedzili kilka stanowisk pracy hutnika: warsztat malowania na szkle, warsztat szlifowania i grawerowania, miejsce produkcji witraży oraz wytapiania i formowania szklanych figurek metodą palnikową. Obejrzeli również prezentację, wyświetloną na ścianach jednego z pomieszczeń, o życiu huty w latach 20-tych i 30-tych oraz w sali kinowej krótki reportaż o historii powstania Huty Szkła w Krośnie. Ciekawym punktem zwiedzania było wielkie malowidło anamorficzne (3D), o powierzchni 80 m. kw. Obraz ten został wykonany przez krakowskiego artystę i architekta Ryszarda Paprockiego i jest jedynym tego typu dziełem w Polsce mieszczącym się w zamkniętym pomieszczeniu. Po obejrzeniu wystawy Witolda Śliwińskiego pt. „Kompilacje”, prezentującej eksperymenty z formami szklanymi łączonymi z innymi materiałami, zwłaszcza z przeciwstawnymi, jak metal czy drewno, a ubogacone dodatkowo fotografiami, uczniowie udali się do piwnic przedprożnych. W jednej z sal znajduje się wystawa najcenniejszych dzieł szklanej sztuki. Jej autorami są artyści działający lub związani z Krosnem, a wśród nich Stanisław Borowski, którego prace podziwiali nasi uczniowie. W piwnicach mieści się również tzw. sala „szkła w fizyce”, w której turyści poznają właściwości szkła, przeprowadzając eksperymenty na szklanych rekwizytach (soczewki, kalejdoskop i światłowody). Doświadczenia wykonane przez pana Przewodnika wzbudziły w uczniach szczególne zainteresowanie.

Aby upamiętnić pobyt w Mieście Szkła, w sklepie z pamiątkami można było nabyć piękne, szklane przedmioty: dekoracyjne, codziennego użytku oraz biżuterię. Ich widok na pewno budził będzie szklane wspomnienia...

Barbara Wójcik

Niezwykła podróż po świecie szkła

Utworzono dnia 29.10.2016, 22:29

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Marzec 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 81

W poprzednim tygodniu: 381

W tym miesiącu: 956

W poprzednim miesiącu: 1549

Wszystkich: 189153

Zegar