Niecodzienna lekcja historii

Utworzono dnia 16.03.2019

Grupa Artystyczna Rekonstrukto przygotowała specjalny program upamiętniający 123 lata walki o wolność Narodu Polskiego pt. „Ku Niepodległej”. Zaprezentowany przez nią występ to opowieść o tym, jak bohaterowie walczyli o wolność, honor i ojczyznę. Niecodzienna lekcja historii miała miejsce w naszej szkole dnia 4 marca br. W trakcie wystąpienia Grupa Rekonstrukto przeprowadziła wesołą lekcję historii, upamiętniającą dążenia niepodległościowe, pokazała stroje z epoki – ubiór swoleżera, powstańca, kosyniera, oficera I brygady Legionów Polskich oraz umożliwiła obejrzenie kolekcji replik broni używanej przez powstańców w I wojnie światowej.

W trakcie żywej lekcji historii omówione zostały: powstania narodowe – kościuszkowskie, okres Księstwa Warszawskiego, listopadowe, styczniowe, I wojna światowa, sytuacja pod zaborami, rola i legenda marszałka Józefa Piłsudskiego oraz legionów, ekwipunek, uzbrojenie, kultura i sztuka patriotyczna. Artyści przedstawili bohaterów narodowych – Tadeusza Kościuszkę i Józefa Piłsudskiego jako przykłady dobrych dowódców, którzy walczyli o wolność naszej ojczyzny. Podczas pokazu publiczność wciągnięto do wspólnej zabawy. Wybrani uczniowie zostali przebrani w stroje z różnych czasów, a nawet uczestniczyli w pojedynku i władali szablą. Wzięli też udział w musztrze. Uczniowie zaproszeni zostali do dialogu, odpowiadali na pytania prowadzącego spotkanie i wykazali się znajomością dat, postaci i wydarzeń historycznych. Największą atrakcją dla uczniów była możliwość wzięcia do ręki różnych rodzajów broni i wykonanie pamiątkowego zdjęcia.

Barbara Wójcik

Niecodzienna lekcja historii