Międzynarodowy młodzieżowy szczyt klimatyczny

Utworzono dnia 14.03.2024

„Mini COP” międzynarodowy młodzieżowy szczyt klimatyczny już za nami!
Dzisiaj 13 marca dwie uczennice z klasy VIII - Oliwia Pikusa i Magdalena Siuda uczestniczyły w podsumowaniu projektu „Mini COP” międzynarodowy młodzieżowy szczyt klimatyczny, które odbyło się w Generatorze Nauki w Jaśle.
W podsumowaniu wzięło udział 48 przedstawicieli  uczniów z terenu gmin, które zrzesza Związek Gmin Dorzecza Wisłoki.
Pierwszym punktem w programie było zwiedzanie GEN-u przez uczestników młodzieżowego szczytu klimatycznego. Później wszyscy obejrzeli spektakl ekologiczny „Eko protest” w wykonaniu Krakowskiego  Biura Promocji Kultury.
Z kolei młodzież podzielona na grupy wypracowała wspólne stanowisko podczas warsztatów i konsultacji z nauczycielami przedmiotów przyrodniczych na następujące pytania:
- Jakie są podobieństwa we wszystkich krajach pod względem zagrożeń wynikających ze zmian klimatu?
- Jakie są podobieństwa we wszystkich krajach pod względem potrzebnych działań?
- Jakie są główne różnice między krajami uczestniczącymi w tym wydarzeniu pod względem zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i działań, które powinny być podejmowane?
- Jakie rozwiązania można wdrożyć w obu krajach uczestniczących w tym wydarzeniu?
Następnie odbyło się spotkanie online ze szkołą partnerską ze Słowenii, podczas którego młodzież przedstawiła stanowisko grupy w języku angielskim.
Podsumowaniem dzisiejszego spotkania było sformułowanie listy rekomendacji dotyczących zagrożeń wynikających ze zmian klimatu i sposobów ich wdrażania przez partnerów projektu.
Spotkanie było doskonałą lekcją z zakresu ekologii, szczególnie cenne było wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie zmian klimatu. Młodzież mogła również sprawdzić swoje  umiejętności komunikowania się w języku angielskim.
Dziękujemy naszym uczennicom za przygotowanie się do udziału w tym projekcie i godne reprezentowanie Gminy Szerzyny.

Międzynarodowy młodzieżowy szczyt klimatyczny

Utworzono dnia 14.03.2024, 02:06