Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci

Utworzono dnia 08.04.2019

„Książka i możność czytania-

to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji…”

Maria Dąbrowska

Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci to święto obchodzone  co roku  2 kwietnia, w dzień urodzin duńskiego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena. To jeden z najbardziej znanych autorów bajek dla najmłodszych. Święto dedykowane książkom dla dzieci zostało ustanowione w 1967 roku. Co ciekawe każdego roku wybierany jest inny kraj, który pełni rolę gospodarza obchodów. Polsce ten zaszczyt przypadł w udziale w 1980 roku. W 2019 roku gospodarzem została Litwa.Przywilejem gospodarza Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci jest decydowanie o temacie obchodów oraz zaproszenie wybitnego autora, by napisał wiadomość do dzieci z całego świataoraz znanego ilustratora, aby zaprojektował plakat. Autorem listu do dzieci całego świata oraz plakatu w tym roku jest KęstutisKasparavicius, w którym pisze między innymi:

„ Książki pomagają nam porzucić pośpiech, uczą nas zauważania rzeczy, zapraszają nas – lub nawet zmuszają, abyśmy usiedli choć na chwilę. Bo przecież gdy czytamy książkę, zwykle siedzimy, trzymając je w ręce. (...) Jestem pewny, że w twoich rękach książki nigdy się nie nudzą. Ktoś kto lubi czytać – nieważne, czy dziecko, czy dorosły – jest o wiele bardziej interesujący, niż ten kogo nie obchodzą książki, kto spieszy się, żyje zgodnie z ruchem wskazówek zegara, kto nigdy nie ma czasu, aby przysiąść, kto nie zauważa tego, co go otacza”.

Dzień ten ma na celu rozpowszechnienie książek dla dzieci oraz wspieranie czytania przez najmłodszych.

Dzieci z Publicznego Przedszkola w Ołpinach nie zapomniały o tym jakże ważnym wydarzeniu. Odwiedziły  szkolną bibliotekę, z uwagą słuchały jak wypożycza się książki, co mogą robić w czytelni i jak należy zachować się w bibliotece. Następnie  wysłuchały zabawnych rymowanek z książki Teresy Podleś„Bajki mojej babci” oraz  jak wygląda życie na wsi, jakie korzyści ma człowiek z hodowli zwierząt  z książki Francisco Arredondo„Gospodarstwo i życie na wsi”. Oglądały również książeczki, przygotowane dla nich na wystawce obok biblioteki Na zakończenie otrzymały słodki upominek. Odwiedziły swoje koleżanki, kolegów, rodzeństwo w klasie drugiej.

Pamiętajcie, że dzieciom należy czytać i zachęcać je do czytania już od najmłodszych lat!

Marta Kordek

Międzynarodowy Dzień Książki Dla Dzieci