Matematyka jest ok!

Utworzono dnia 15.03.2021

Matematyka w zabawie, to najlepszy sposób na jej przyswojenie. Dlatego od najmłodszych lat warto uczyć dzieci myślenia, porównywania, klasyfikowania i orientacji przestrzennej, aby pokazać im, że matematyka potrafi być przyjemną i ciekawą rozrywką.

12 marca 2021 r. nasi najmłodsi uczniowie mieli okazję sprawdzić swoje matematyczne umiejętności podczas spotkania z królową nauk - matematyką. W bibliotece szkolnej dzieci wykonywały różnorodne zadnia i łamigłówki. Pracowały w grupach, a za prawidłowe rozwiązanie zdania zdobywały punkty – mini cukierki, które były doskonałą okazją do kolejnej zabawy, czyli sprawiedliwego podziału. Na zakończenie spotkania pierwszoklasiści wspólnie ułożyli napis "Matematyka jest ok!"

A oto zestaw matematycznych łamigłówek opartych na podstawie książki Grzegorza Kasdepke „Do trzech odlicz!”, która została przeczytana dzieciom we fragmentach:

1. Obliczanie działań w zakresie 10 – matematyczny kwiatek

2. Wyszukanie na obrazku 10 różnic

3. Zadanie tekstowe o duchach

4. Labirynt

5. Zadanie tekstowe o wampirze i wizycie u dentysty

6. Sudoku z figurami

7. Zadanie tekstowe o nietoperzach

8. Przeliczanie zakrętek oraz figur geometrycznych

9. Logico Piccolo – dodawanie w zakresie 20

Spotkanie uczyło dzieci współpracy i rozumienia siebie nawzajem. A matematyczne łamigłówki pozwoliły na utrwalenie logicznego myślenia i ćwiczyło ich umiejętności matematyczne.

Anna Wójcik

Marta Kordek