Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Majowa wycieczka do Sandomierza i Ujazdu

Utworzono dnia 22.05.2019

Uczniowie klasy IV, V i VI szkoły podstawowej pod opieką nauczycieli: pana Łukasza Bary, pani Anny Król-Kuś, pani Magdaleny Rozmus i pani Joanny Stanisławczyk 15 maja br. udali się na wycieczkę krajoznawczo-turystyczną do Sandomierza i Ujazdu.

Początek dnia zapowiadał się zimno i deszczowo, ale pogoda nam nie straszna, więc odpowiednio ubrani wyruszyliśmy do malowniczego Sandomierza. Pogoda sprawiła nam miłą niespodziankę, bo po przybyciu na miejsce przestało padać.

Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie Starego Miasta, które dzieci kojarzą głównie z telewizyjnym serialem pt. „Ojciec Mateusz”. Zobaczyliśmy renesansowy Ratusz z XIV wieku – najstarszą budowlę w Rynku miasta, Bramę Opatowską – jedną z najlepiej zachowanych bram miejskich w Polsce, Kościół Św. Jakuba – Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i Męczenników Dominikańskich z unikatowym na skalę krajową ceramicznym portalem wejściowym. Ciekawostką jest fakt, że wnętrze i otoczenie kościoła wykorzystano podczas realizacji filmu pt. „Popioły” A. Wajdy. Zobaczyliśmy również Zamek Królewski – dawną siedzibę polskich książąt i królów, wzniesioną przez króla Kazimierza III Wielkiego. Najciekawszym dla dzieci miejscem okazała się Zbrojownia Rycerska, gdzie mogły zobaczyć i przymierzyć zbroje rycerskie oraz wziąć do ręki miecz, kuszę, kopię czy halabardę.

Kolejnym punktem programu było przejście Podziemną Trasą Turystyczną, której najgłębsze wyrobiska znajdują się 12 metrów pod Starym Miastem. Piwnice i korytarze dawały schronienie w niebezpiecznych czasach oraz pełniły rolę podziemnych magazynów
do przechowywania wina, soli i śledzi. Wiążą się z nimi różne tajemnice i legendy. Szczególnie znana jest „Opowieść o Halinie Krępiance, która Sandomierz od Tatarów uratowała.

Następnym punktem wycieczki był rejs statkiem „Syrenka” po Wiśle. Podziwialiśmy panoramę Sandomierza od strony rzeki, a także widoki na Góry Pieprzowe – niezwykle bogate pod względem przyrodniczym, florystycznym i geologicznym.

Ostatnim miejscem, jakie odwiedziliśmy były ruiny Zamku „Krzyżtopór” w miejscowości Ujazd. Zamek wybudowany został w I połowie XVII wieku przez wojewodę i posła na sejm – Krzysztofa Ossolińskiego. Nazwa pochodzi od symbolu wiary i polityki wojewody („krzyż”) oraz od herbu Ossolińskich („topór”). Z dziedzińca głównego zeszliśmy na poziom piwnic – do stajni, gdzie mieściło się ok. 100 koni, które jadły z marmurowych żłobów. Następnie przeszliśmy do pomieszczeń gospodarczych ze sklepieniami z czerwonej cegły, a potem tunelem pod wieżę ośmioboczną i do źródła. Zobaczyliśmy kuchnię z oryginalnie zachowanym piecem i kominem piecowym. Na piętrze zamku mieściły się pokoje gościnne, pomieszczenia dla służby, gabinety Ossolińskich, sala balowa i jadalna. Ruiny rezydencji kryją tajemnicze legendy o duchach i skarbach. Uczniowie z ogromnym zaciekawieniem słuchali opowieści przewodnika, które bez wątpienia pozostaną w ich pamięci jeszcze na długi czas.

Bezpośrednie zetknięcie się młodych podróżników z „Królewskim Miastem” pobudziło zainteresowanie historią regionu świętokrzyskiego. Mam nadzieję, że uczniowie zachowają niepowtarzalne wspomnienia i zdobytą wiedzę o mieście, które jest żywym świadkiem polskiej historii i kultury.

                                                                                              Joanna Stanisławczyk

Majowa wycieczka do Sandomierza i Ujazdu

Utworzono dnia 22.05.2019, 00:02

Przekaż 1,5% podatku

Polecamy

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Kwiecień 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 113

W poprzednim tygodniu: 363

W tym miesiącu: 792

W poprzednim miesiącu: 1514

Wszystkich: 190503

Zegar