Klub Młodych Naukowców –miejsce, gdzie zabawa łączy się z nauką

Utworzono dnia 14.12.2016

„Nie zmuszaj dzieci do aktywności, lecz wyzwalaj ich aktywność. Nie każ myśleć, lecz twórz warunki do myślenia. Nie żądaj, lecz przekonuj. Pozwól dziecku pytać i powoli rozwijaj jego umysł tak, aby samo chciało wiedzieć”. Słowa wypowiedziane przez Janusza Korczaka, który był wielkim przyjacielem dzieci i znawcą dziecięcych dusz w pełni charakteryzują osobowość kilkuletniego człowieka, który od najmłodszych lat jest wnikliwym obserwatorem i badaczem otaczającej go rzeczywistości. Dzieci uczą się chętnie tego, co je zaciekawia, zwłaszcza, gdy same działają i podejmują próby dochodzenia do własnych rozwiązań. Naturalna ciekawość i chęć do działania sprawia, że uwielbiają eksperymentować, doskonale się przy tym bawiąc. Często nawet nie zdają sobie sprawy z tego, że poszerzają w ten sposób swoją wiedzę nawet z tak wydawać by się mogło trudnych i zawiłych dziedzin, jak fizyka, chemia czy biologia. Zabawa pozwala im lepiej poznać i zrozumieć zjawiska występujące w świecie przyrody. Odkrywa przed nimi nowy, magiczny świat, a radość i fascynacja w oczach małych odkrywców utwierdzają nas dorosłych w przekonaniu, że naprawdę warto prowadzić działalność edukacyjną opartą na zabawach badawczych i eksperymentach.

Wychodząc naprzeciw zainteresowaniom dzieci powstał Klub Młodych Naukowców, do którego należą uczniowie klasy Ia szkoły podstawowej. Podczas zajęć mają okazję samodzielnie przeprowadzać eksperymenty, które potem wykonują wspólnie z rodzicami w domu. Doświadczenia te nie są trudne, nie wymagają specjalistycznego sprzętu i najczęściej do ich wykonania można wykorzystać materiały dostępne w każdym gospodarstwie domowym.

Mam nadzieję, że pasja badacza, którą z pewnością wielu uczniów w sobie odkryło lub odkryje wpłynie pozytywnie na ich dalszą karierę edukacyjną i całe późniejsze życie, a dla towarzyszących dzieciom rodziców będzie to również świetna zabawa albo nowe hobby.

Małgorzata Mężyk

opiekun KMN