Inauguracja roku szkolnego 2018/2019

Utworzono dnia 31.08.2018

Uroczystą Mszą Świętą sprawowaną przez nowego wikariusza ks. Edwarda Kobosa rozpoczęliśmy kolejny rok szkolny. Ksiądz Edward w homilii podkreślił, że zgromadziliśmy się na Eucharystii, gdyż chcemy, aby Pan Bóg nas pobłogosławił, abyśmy dobrze przeżyli ten rok szkolny.

Nie wiemy, jaki będzie ten nowy rok szkolny, dlatego przychodzimy i wszystko dziś oddajemy Panu Jezusowi. Panie Jezu, weź cały nasz rok, nasze życie, nasze dojazdy do szkoły, nasze przejścia do szkoły i naszą naukę. Weź i opiekuj się nami – powiedział. Kontynuując, dodał, że Jezus niewiele od nas chce, pragnie tylko, byśmy dobrze wypełniali to, co do nas należy i w tym byśmy trwali. Życzył wszystkim, aby modlili się do Pana Boga, żeby udzielał siły do spełniania obowiązków, pokonywania trudności oraz wskazywał, co mamy robić, żeby dobrze przejść przez życie.

Oficjalna inauguracja roku szkolnego 2018/2019 odbyła się w sali gimnastycznej naszej szkoły, gdzie licznie zgromadzili się uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Pani Dyrektor Anna Niemiec powitała wszystkich bardzo serdecznie. Swoje wystąpienie rozpoczęła od przypomnienia tragicznych wydarzeń z historii naszego kraju – dnia 1 września 1939 roku. Pamięć o poległych za Ojczyznę uczciliśmy minutą ciszy. Następnie pani Dyrektor powiedziała, że przed nami kolejne dziesięć miesięcy wspaniałej przygody z nauką, nauczycielami, przyjaciółmi. Czas, kiedy możemy uczyć się od siebie wzajemnie, inspirować się pomysłami oraz traktować siebie z życzliwością. Życzyła gronu pedagogicznemu, rodzicom oraz uczniom zadowolenia, satysfakcji zarówno z własnej pracy jak i pracy dzieci oraz właściwego, sumiennego, kreatywnego i innowacyjnego podejścia do obowiązków. Każda porażka niech nas czegoś uczy i motywuje, a nie zniechęca. Sukcesy zaś niech osiągamy na miarę własnych możliwości. Pani Dyrektor nawiązała też do słów Janusza Korczaka: Powiedz dziecku, że jest dobre, że umie, że potrafi..., zwracając się szczególnie do rodziców i nauczycieli, aby nie zniechęcali dzieci, kiedy czegoś nie umieją, nie potrafią, ale wierzyli w ich zdolności. Młodzi ludzie dorastają do pewnych spraw, uczą się właściwych postaw i wartości. Musimy w nich wierzyć, żeby podążały właściwą drogą. Następnie oświadczyła, że jest to wyjątkowy rok, gdyż po raz pierwszy w kwietniu klasa ósma przystąpi do egzaminu, który jest podsumowaniem ich nauki w szkole podstawowej. Klasa trzecia gimnazjum również zakończy swoją edukację egzaminami, jak to było przez poprzednie lata. Pani Dyrektor poinformowała także, kto został wychowawcą danej klasy, i w której sali lekcyjnej będzie uczyć się dany oddział. Rok szkolny 2018/2019 uważam za otwarty. Pragnę, aby był on czasem realizacji marzeń nie tylko uczniów, ale rodziców i nauczycieli także. Życzę wszystkim spokoju, zdrowia i sukcesów - dodała na koniec części oficjalnej. Później uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych na pierwsze spotkanie z wychowawcą oraz rówieśnikami.

Niech Pan Bóg wszystkim błogosławi!

Barbara Wójcik

Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019