III Narodowe Czytanie Pisma Świętego

Utworzono dnia 12.05.2019

Niedziela Biblijna zainaugurowała XI Tydzień Biblijny (5-11 maja) pod hasłem „Głosili Ewangelię mocą Ducha Świętego” (1P 1,12) oraz auspicjami Dzieła Biblijnego im. św. Jana Pawła II. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ks. abp Stanisław Gądecki i Prezes Rady Ministrów Rzeczypospolitej Polskiej Mateusz Morawiecki. Wydarzenie nawiązywało również do pierwszej pielgrzymki św. Jana Pawła II do Polski w 1979 roku.
Czym jest Tydzień Biblijny? Przede wszystkim to okazja do bliższego zapoznania się z pięknem Pisma Świętego oraz czasem pogłębionej refleksji nad Biblią.  Na inicjatywę tę składają się: biblijne maratony, narodowe czytanie, konferencje i wykłady poświęcone Pismu Świętemu. Jaki jest cel Tygodnia Biblijnego? Tydzień Biblijny ma pomóc wiernym  w lepszym zaprzyjaźnieniu się z Pismem Świętym, ma być zachętą, by tworzyli oni w parafiach kręgi biblijne. Wspólne czytanie buduje międzyludzkie więzi. Ponadto skupienie się na Piśmie Świętym jest jednym ze sposobów adoracji żywego Boga.
W naszej szkole czytanie Pisma Świętego odbyło się we czwartek, 9 maja, lektorami byli uczniowie z klasy szóstej, ósmej i gimnazjum. Fragmenty Biblii czytali również najmłodsi, a mianowicie uczniowie klasy drugiej, pod opieką pani Anny Wójcik. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnej modlitwy, a okolicznościowe słowo wygłosił ks. Edward Kobos. Zaakcentował on, że: Słowo Boże promieniuje. Słowo Boże trwa przez wieki. Bóg jest niezniszczalny.  Ks. Edward wezwał wszystkich do szacunku Słowa Bożego.
W Tygodniu Biblijnym ważne jest, aby przekazać wiernym wrażliwość na Boże Słowo, które pozostawił dla nas Bóg na kartach Pisma Świętego. Życie osób, które regularnie czytają Pismo Święte, zakorzenia się w relacji z Jezusem Chrystusem. Do tego prowadzi nas nasza wiara, a Pismo Święte stanowi jeden z ważniejszych w tym impulsów. Lektura Pisma Świętego pozwala nam spojrzeć na życie z perspektywy celu ostatecznego, jakim jest spotkanie ze Zbawicielem. W tegorocznym Tygodniu Biblijnym zaproponowano wiernym głębsze zapoznanie się z Ewangelią św. Jana. Ten tekst jest pełen ważnych i głębokich treści, nawet pojedyncze fragmenty i sentencje potrafią wnieść wiele do naszego życia duchowego. Właściwe przedstawienie i rozumienie Pisma Świętego może sprawić, że stanie się ono atrakcyjną lekturą dla współczesnych ludzi. Ważne jest, by z Pismem Świętym zapoznawać też najmłodsze dzieci.
Jak powiedział św. Hieronim: Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa. Zachęcamy zatem wszystkich do codziennego poznawania i obcowania z Jezusem.

Organizatorzy: Barbara Wójcik
Anna Wójcik