II Sesja naukowa - „Walka o wolność naszej małej Ojczyzny”

Utworzono dnia 22.05.2018

W związku z obchodami 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę nasza szkoła we współpracy z Wójtem Gminy Szerzyny panem Grzegorzem Gotfrydem oraz Wydziałem Historii i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie zorganizowała II sesję naukową. Odbyła się ona 21 maja 2018 roku w sali Wiejskiego Domu Kultury w Ołpinach.

Sympozjum zainaugurowane zostało uroczystą Mszą Świętą w Kościele Parafialnym pw. Wniebowzięcia NMP, którą celebrował ojciec Zdzisław Gogola. W homilii nawiązał do tematyki sesji-„Walka o wolność naszej małej Ojczyzny”. Przywołał również słowa Jana Pawła II, który przypominał rodakom: Wolność nie jest dana raz na zawsze. Trzeba ją stale zdobywać na nowo. Ojciec Zdzisław Gogola podkreślił, że wolność to dar, o który trzeba dbać jak o zdrowie, o wykształcenie, o małżeństwo, o wszystko. (...) Jesteśmy Polakami i chrześcijanami, dlatego powinniśmy być dla siebie braćmi, miłować się i starać się o dobro w Ojczyźnie. Zaapelował, żeby młodych ludzi uczyć prawdziwej historii i zdrowego patrzenia na rzeczywistość. Dodał, że żyjemy w czasach, kiedy możemy zdobywać prawdziwą wiedzę o naszej przeszłości. Darczyńcami pokoju byli także ludzie z Ołpin – niezłomni, święci, herosi, którzy walczyli za Ojczyznę, niejednokrotnie bardzo cierpiąc. Dziś wyciągniemy ich z niepamięcipowiedział.

Druga część uroczystości miała miejsce w domu kultury. Po wprowadzeniu Pocztu Sztandarowego Szkoły oraz odśpiewaniu hymnu państwowego Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej w Ołpinach pani Anna Niemiec powitała zaproszonych gości: Wójta Gminy Szerzyny, Prelegentów, Księdza Proboszcza i Katechetę z Ołpin, Radnych Rady Gminy z Ołpin na czele z Przewodniczącym panem Mariuszem Słotą, Dyrektora Centrum Zarządzania Oświatą Gminy Szerzyny panią Annę Niemiec, Dyrektora Publicznego Przedszkola w Ołpinach, Przedstawicieli Rady Rodziców, Rodziców, Nauczycieli, Uczniów oraz Mieszkańców Ołpin i Gminy Szerzyny.

Pani Anna Niemiec powiedziała, że program II sesji dotyczy historii dawnej i współczesnej gminy oraz naszej miejscowości, a przedstawią ją prelegenci mieszkający w naszym regionie oraz rodacy, których los rzucił w różne części Polski. Dodała, że Patronat Honorowy nad sesją objął Wójt Gminy Szerzyny pan Grzegorz Gotfryd. Po oficjalnym otwarciu II sesji naukowej zaprosiła wszystkich zebranych do wspólnego wysłuchania przygotowanych wystąpień.

Najpierw zabrała głos pani Maria Wrzosek – nauczycielka historii w Publicznej Szkole Podstawowej w Ołpinach, która przedstawiła referat: Rozwój kulturalny i społeczny Ołpin w świetle działalności dworu ołpińskiego na przełomie XIX i XX wieku. Kolejnym prelegentem był sołtys wsi Ołpiny i radny powiatu pan Roman Gabryel, który zaprezentował temat pt. Ołpińscy bohaterowie II wojny światowej. Następnie Wojennymi wspomnieniami rodziny Niziołków podzieliła się pani Małgorzata Woźniacka córka Eugeniusza i Władysławy Niziołków z Ołpin oraz siostra Ryszarda Niziołka, obecnie emerytowana nauczycielka z Jasła. Przedstawiła ona we współpracy z bratem osobiste i wciąż bolesne wspomnienia dotyczące członków najbliższej rodziny. Ostatnim prelegentem był o. dr hab. Zdzisław Gogola, prof. Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, którego wystąpienie dotyczyło jego najnowszej publikacji „NIEZŁOMNI ZIEMI JASIELSKIEJ”. Książka powstała dzięki materiałom, które udało mu się uzyskać w IPN-ie, a których nikt jeszcze nie widział. Z 17 mln teczek do przeglądnięcia, czyli 100 km półek, zaprezentował w swojej pracy tylko mały ich fragment. Zostało wiele bolesnych pamiątek po systemie komunistycznym, m. in. są to wiezienia, w których zamordowano wielu ludzi, tych, którzy chcieli walczyć o swoją wolność, o naszą wolność. W tej książce znajdują się nazwiska tych osób - powiedział. Ojciec Gogola odczytał wzruszający fragment więziennego życiorysu żołnierza AK Eugeniusza Niziołka pseudonim „Lew”, pochodzącego z Ołpin. Podsumowując, zachęcił do zakupu oraz lektury jego najnowszej książki. Zapowiedział także kontynuację podjętego w jego pracy tematu.

Barbara Wójcik

II Sesja naukowa