Dzień andrzejkowych zabaw, wróżb i czarów

Utworzono dnia 02.01.2020

Andrzejki są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Wróżby pobudzają wyobraźnię dziecięcą, pozwalają oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń oraz fantazji.
27 listopada 2019 r. uczniowie wszystkich klas brali udział w zabawach andrzejkowych, które rozpoczęli uczniowie klas najmłodszych. Wszyscy świetnie się bawili przy muzyce i poczęstunku przygotowanym przez rodziców. Najbardziej tym młodszym uczestnikom imprezy podobały się różnego rodzaju konkursy: tańce z balonikami, z miotłą, a także pląsy, wróżby, tradycyjnie kojarzone z tym dniem lanie wosku i zabawy ze śpiewem. Uśmiechy nie schodziły z twarzy dzieciaków, co świadczy o tym, że zabawa była udana. Z kolei dla starszych uczniów od klasy IV do VIII została przygotowana nieco inna forma zabawy andrzejowej – dyskoteka. Aby jednak utrwalić w świadomości młodych, że w polskiej tradycji istnieją określone zwyczaje, tańce przy muzyce zostały wzbogacone ciekawymi przerywnikami – zabawami integracyjnymi.

Dziś powoli pewne zwyczaje odchodzą do lamusa lub są zastępowane unowocześnionymi  formami bazującymi na dawnych tradycjach. Choć andrzejkowy czas zabaw, wróżb i czarów jest związany z ludowymi wierzeniami pogańskimi, warto o nich pamiętać, aby w gonitwie codzienności nie zapomnieć o tym, co tworzyło w przeszłości naszą teraźniejszość.

Jolanta Górka

Dzień andrzejkowych zabawa, wróżb i czarów

Utworzono dnia 02.01.2020, 14:36

Wszystkich: 190701