Dzieci sieci

Utworzono dnia 04.02.2019

Internet to wielkie osiągnięcie cywilizacyjne, które daje szerokie możliwości i korzyści w codziennym funkcjonowaniu. Jest to jednak również miejsce potencjalnych zagrożeń, których istnienia nie zawsze jesteśmy świadomi. Według statystyk użytkownicy komputerów z grupy wiekowej 12-19 lat korzystają z Internetu głównie w celach komunikacyjnych. Około połowę wolnego czasu spędzonego w sieci, poświęcają na portale społecznościowe i komunikatory internetowe. Coraz młodsze dzieci korzystają z Internetu – średni wiek w Polsce wynosi 9 lat. To właśnie one szczególnie zagrożone są agresją elektroniczną, która ma różne oblicza, np. obraźliwy sms czy email, założenie fałszywego konta na Facebooku, nękanie przy użyciu innych narzędzi internetowych.

W ramach działań profilaktyczno-wychowawczych podejmowanych w naszej szkole, 28 stycznia br., zorganizowany został wyjazd uczniów klasy IV, V i VI do Jasielskiego Domu Kultury na spektakl teatralny „Dzieci sieci”. Przedstawienie zwróciło uwagę młodych widzów na problem cyberzagrożeń. Uczniowie poznali możliwe konsekwencje przemocy w sieci dla sprawców tego typu działań i uświadomili sobie, jakie emocje u ofiar może rodzić cyberprzemoc. Sztuka teatralna opowiedziała historię pokolenia tzw. sieciaków – młodych ludzi, którzy od najmłodszych lat wychowują się w środowisku medialnym, nie korzystają z sieci, a w niej i z nią żyją. Twórcy przedstawienia przestrzegli przed nadmierną ufnością w wirtualnym świecie, pokazali wartość przyjaźni, akceptacji i niezastąpionego realnego kontaktu z drugim człowiekiem.

Pamiętajmy, że wszyscy powinniśmy być czujni i pomagać młodym ludziom funkcjonować w sieci, nie pozostawiać ich bez opieki oraz uczyć mądrego korzystania z Internetu i zabezpieczać przed jego pułapkami.

J. Stanisławczyk

Dzieci sieci