Dulska na scenie – Narodowe Czytanie lektury ,,Moralność pani Dulskiej”

Utworzono dnia 24.09.2021

,,Gabriela Zapolska napisała ,,Moralność pani Dulskiej”  jesienią 1906 roku. Utwór bardzo szybko stał się popularny i jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć twórczych pisarki. Dzieło cechuje komizm, bogactwo obserwacji obyczajowych, a zwłaszcza silna wymowa społeczna. Prapremiera sztuki odbyła się 15 grudnia 1906 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie”.

W piątek, 24 września 2021 r. w sali gimnastycznej naszej szkoły miała miejsca kolejna ,,premiera”, tym razem fragmentów ,,Moralności pani Dulskiej” przygotowanych w ramach X edycji akcji czytelniczej Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej, w którą czynnie włączyła się także nasza szkoła. Uczniowie z klas VI – VIII przygotowani przez nauczycieli języka polskiego z radością podjęli się trudu wcielenia się w kreacje bohaterów dramatu Zapolskiej. W poszczególne role wcielili się:

Dulska – Magdalena Jacher, kl. VIII,

Zbyszek – Jakub Niziołek, kl. VIII,

Mela – Oliwia Pikusa, kl. VI,

Hesia – Martyna Pyzik, kl. VI,

Lokatorka – Zuzanna Gabryel, kl. VI,

Hanka – Paulina Bochenek, kl. VII.

List Prezydenta RP Pana Andrzeja Dudy skierowany do wszystkich uczestniczących
i współtworzących Narodowe Czytanie 2021 odczytał Oskar Stężowski z kl. VI.

Uczniowie szkoły podstawowej nie znajdą ,,Moralności pani Dulskiej” w kanonie swoich lektur obowiązkowych. W słowach utworu, w którym odnajdujemy komizm, gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci oraz przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło, trudno byłoby się odnaleźć nieco młodszym czytelnikom. Jednak zaciekawienie, wsłuchanie oraz aplauz widowni podczas naszej szkolnej odsłony Narodowego Czytania pozwala przypuszczać, że w przyszłości nasi uczniowie z chęcią sięgną po ,,Moralność pani Dulskiej”.

Ponadto zaangażowanie uczniów - aktorów, przygotowane przez nich charakteryzacje, potencjał aktorski, a wreszcie efekt finalny tego przedsięwzięcia pokazują, iż warto częściej oderwać uczniów od szkolnej ławki i pokazać inny sposób na lekcję języka polskiego.

Jolanta Górka

Dulska na scenie – Narodowe Czytanie lektury ,,Moralność pani Dulskiej”

Utworzono dnia 24.09.2021, 22:43