Doświadczenia chemiczne i fizyczne drogą do wiedzy

Utworzono dnia 24.06.2018

W dniu 13 czerwca 2018 r. w Publicznej Szkole Podstawowej  im. Ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego  w Szerzynach odbył się III Gminny Konkurs Fizyczno - Chemiczny dla uczniów  klasy VII szkoły podstawowej i klas gimnazjalnych. Celem konkursu było:

• zachęcanie uczniów do samodzielnego przeprowadzania eksperymentów,
  • rejestrowania zjawisk fizycznych i chemicznych w otaczającym świecie,
  • integracja młodzieży gimnazjalnej,
  • pokazanie, że fizyka i chemia potrafi bawić,
  • poszukiwanie młodych talentów,
  •  popularyzacja nauk przyrodniczych poprzez prezentację ciekawych doświadczeń fizycznych i chemicznych.

Praca konkursowa polegała na przygotowaniu i przeprowadzeniu eksperymentów fizycznych lub chemicznych oraz ich precyzyjnym  opracowaniu. Zadaniem każdego zespołu było również przygotowanie  prezentacji  multimedialnej.

W konkursie wzięło udział sześć zespołów, w tym dwa  z naszego gimnazjum:

- Maria Malina i Brygida Słomska,

- Sonia Stanula i Eliza Marczyk.

Sam konkurs poprzedził krótki występ uczniów ze szkoły w Szerzynach, który wprowadził obecnych we właściwy klimat.

Następnie każda drużyna wylosowała kolejność, w jakiej się później prezentowała.

Grupa w składzie Maria Malina i Brygida Słomska przygotowała

doświadczenia z chemii pt:  „Badanie właściwości składników powietrza''.

W zaprezentowanych doświadczeniach uczennice pokazały,  jakich składników potrzebujemy, aby  w prosty sposób otrzymać tlenek węgla (IV) oraz jak sprawdzić właściwości otrzymanych składników powietrza.

Grupa w składzie Eliza Marczyk i Sonia Stanula wykonywała

doświadczenie z fizyki pt:  „Ciecz nienewtonowska". Dziewczynki pokazały w jakich proporcjach należy zmieszać poszczególne składniki, aby ciecz zachowała swoje właściwości.

Obydwa zespoły z naszego gimnazjum zaprezentowały się znakomicie.

Cieszymy się, że  Maria Malina i Brygida Słomska zajęły I miejsce. Dziewczynkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszego osiągania takich sukcesów.

M. Pilch

Doświadczenia chemiczne