Do kina i na film

Utworzono dnia 17.02.2018

Młodzież oraz dzieci z naszej szkoły wzięli udział w dwóch wyjazdach do kina. Pierwszy z nich odbył się 31 stycznia 2018 r. Młodzi obejrzeli wtedy w kinie „Promień” w Tuchowie film pt. „Sprawa Chrystusa”. Druga wycieczka zorganizowana została 8 lutego 2018 r. i tym razem uczniowie gościli w kinie „Farys” w Bieczu, a poznali film pt. „Cudowny chłopak”.

„Sprawa Chrystusa” opiera się na historii Lee Strobla, dziennikarza, laureata Nagrody Pulitzera i autora bestsellerowej książki „Sprawa Chrystusa”, na której oparto scenariusz tej pasjonującej opowieści. Lee Strobel, uznany reporter „Chicago Tribune”, podejmuje dziennikarskie śledztwo na temat zmartwychwstania Jezusa. Jako ateista jest przekonany, że obali centralny punkt chrześcijańskiej nauki. Po rozmowach z teologami, psychologami, lekarzami i antropologami zrozumie, że zmartwychwstanie Jezusa to fakt. Dziś Lee Strobel jest pastorem, a także ewangelizatorem. Film „Sprawa Chrystusa” prezentuje przytłaczające dowody historyczne na to, że Jezus rzeczywiście jest tym, za kogo się podaje.

„Cudowny chłopak” jest adaptacją powieści R. J. Palacio o tym samym tytule i przedstawia historię dziesięcioletniego Auggie, który urodził się z genetyczną chorobą. Większość swojego życia spędził w szpitalnych salach i chirurgicznych gabinetach. Aby normalnie funkcjonować, musiał przejść aż 27 operacji. Niestety każdy zabieg i wrodzona deformacja twarzy pozostawiły liczne blizny, które chłopiec ukrywa pod hełmem astronauty. I nieprzypadkowo, bo jest fanem nauki oraz „Gwiezdnych wojen”, a marzy o ucieczce w kosmos, gdzie nie będzie narażony na wścibskie spojrzenia oraz przykre uwagi. Ale o wiele trudniejszą misją niż podbój galaktyki może być rozpoczęcie szkolnej edukacji. Od tej pory August Pullman musi codziennie mierzyć się ze światem i nieprzyjaznym środowiskiem rówieśników, którzy bezlitośnie potrafią wytknąć każdą odmienność. Auggie walcząc z pomocą bliskich o normalność dla siebie, mimochodem zmienia życie innych. Szkolny korytarz staje się miejscem, w którym rozkwita tolerancja, przyjaźń i solidarność z okrutnie potraktowanym przez los chłopcem. „Cudowny chłopak” to pełna ciepła opowieść o przyjaźni, rodzinie oraz sile, którą ma w sobie każdy z nas.

Obydwa bardzo wartościowe filmy zachęcają do lektury książek, a później dyskusji na tematy, które zostały w nich poruszone. Warto również, aby rodzice poświęcili czas swoim dzieciom i im poczytali, a potem porozmawiali z nimi o problemach przedstawionych w obu filmach i powieściach. Pamiętajcie, czytanie ma wielką moc!

Zdjęcia - źródło: Internet

Barbara Wójcik