Andrzejki 2018

Utworzono dnia 02.12.2018

Pierwsze wzmianki o Andrzejkach w historii Polski pochodzą z roku 1557. Zgodnie z tradycją właśnie wtedy można odkryć tożsamość swojego przyszłego męża. Nasze prababcie spotykały się wraz z przyjaciółkami i wspólnie przeprowadzały matrymonialne wróżby. Odpowiednikiem Andrzejek dla mężczyzn były Katarzynki czyli wigilia św. Katarzyny. Do najbardziej znanych wróżb należą obieranie jabłka i lanie wosku. Losowane były również symboliczne przedmioty. Buty ustawiano kolejno od ściany do drzwi. Której z panien bucik pierwszy dotknął progu, ta pierwsza wyjść miała za mąż.
            Obecnie Andrzejki to ostatnia szansa na huczną zabawę przed okresem adwentu. Imprezy odbywają się w całej Polsce. Są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych.

29 listopada 2018 roku w naszej szkole również odbyły się klasowe zabawy andrzejkowe. Dla moich pierwszoklasistów był to wyjątkowy dzień w kalendarzu szkolnych zajęć, który na długo pozostanie w ich pamięci. Wróżby przygotowane przez wychowawcę, pobudzały wyobraźnię, uczyły kreatywności, pozwalały oderwać się od rzeczywistości i przenieść w świat marzeń i fantazji. Chłopcy mogli poznać imię przyszłej wybranki, a dziewczynki – imię przyszłego wybranka. Były też wróżby związane z wyborem przyszłego zawodu oraz najbliższej przyszłości. Oczywiście nie zabrakło także tradycyjnej wróżby z butami. Czas pomiędzy wróżbami urozmaicały zabawy taneczne wpływające pozytywnie na budowanie relacji między rówieśnikami i integrację zespołu klasowego, a wspaniały poczęstunek przygotowany przez rodziców z trójki klasowej, którym serdecznie dziękujemy, był doskonałą okazją do nauki zasad kulturalnego zachowania przy stole.
Zabawy, radości oraz uśmiechu było wiele i wszyscy z utęsknieniem czekają już na następny andrzejkowy bal.

Wychowawca klasy I:
Stanisława Ryba